"Crkva je osuđivala neljudsko, sirovo i jednostavno zadovoljstvo, ali je uvijek prihvatala ljudsko, umjereno i moralno zadovoljstvo", rekao je papa odgovarajući na pitanja Karla Petrinija, italijanskog pisca i gastronoma.
"Zadovoljstvo dolazi direktno od Boga, nije ni katoličko, ni hrišćansko, ni nešto treće, jednostavno je božansko", ističe papa Franja.
"Uživanje u hrani održava vas u dobrom zdravlju, baš kao što seksualno zadovoljstvo čini ljubav ljepšom i garantuje produženje vrste", dodao je papa rođen u Argentini.
Potpuna je suprotnost "licemernom moralu" koji ne prepoznaje pojam zadovoljstva i koji je postojao u istoriji Кatoličke crkve, što je "pogrešno tumačenje hrišćanske poruke".
Takvo gledište "nanijelo je ogromnu štetu koja se i danas snažno osjeća u nekim slučajevima", žalio se on.
"Suprotno tome, uživanje u hrani kao i seksualno zadovoljstvo dolaze od Boga", istakao je poglavar 1,3 milijarde katolika.
Papa je u odlomku iz knjige rekao da je oduševljen filmom "Babetina gozba" koji se odvija u danskoj puritanskoj protestantskoj zajednici u 19. vijeku. Raskošnu gozbu u filmu priredila je francuska kuvarica Babet.
"Za mene je to himna hrišćanske ljubavi i ljubavi", rekao je Papa.
Knjigu, koja uključuje tri razgovora ("TerraFutura, razgovori sa papom Franjom o ekologiji integriteta"), uredio je osnivač pokreta "slow food" koji se pojavio 1980-ih kao odgovor na "brzu hranu". U središtu knjige je pogled pape Franje na ekologiju.
Komentari