U njihovim redovima bio je i Khalid Sheikh Mohammed, mozak napada na SAD 2001. godine. Bili su i saudijski pripadnici Al Kaide i Ramzi bin al-Shibh član ćelije u Hamburgu koja je osmislila američke napade. Stotine njih pridružilo se Al Kaidi u Avganistanu ili se borilo u Čečeniji ili Pakistanu.
Piše to u svom današnjem, drugom tekstu posvećenom radikalnom ekstemizmu urednik Glasa Amerike Džef Svicord koji je nedavno posjetio Bosnu i Hercegovinu i Kosovo.
Navodi da su nakon rata vlasti u BiH zaražile od svih stranih boraca da napuste zemlju, ali neki od njih su ostali I formirali selefijske zajednice u planinama sa drugim BiH državljanima.
"Naši podaci pokazuju da je 5.000 dolazilo i odlazilo iz Bosne i Hercegovine tokom rata", rekao je za VOA pomoćnik ministra bezbjednosti BiH za pitanja terorizma, Vjekoslav Vuković.
"Skoro 1.000 je ovdje bilo u ratu, ali smo oduzeli državljanstvo i protjerali njih oko 500", dodaje on.
VOA navodi da se oko 200 boraca iz BiH pridlužilo ISIL-u u Siriji.
Džef Svicord piše kako je jedinica stranih islamskih boraca u septembru 1993. godine zauzela sela oko Viteza u srednjoj Bosni i pobila sve zarobljene i ranjene.
Piše i da su ti mudžahedini u BiH stigli iz avganistanskog-ruskog rata da šire džihada u ratu koji je počeo raspadom Jugoslavije.
„Aimen Dean je otišao u Bosnu 1994. da se pridruži džihadistima. Kasnije se pridružio Al Kaidi, ali je na kraju prebjegao i radio za britansku obavještajnu službu. On kaže da su mudžahedini u ratu u BiH vidjeli svoju šansu za džihad“, navodi VOA.
Potom Aimen Dean priča kako je mudžahedinska jedinica u BiH u početku imala nekoliko desetina stranih boraca, te da je kasnije postala formalno dio bosanske vojske.
Piše da je mužahedinska jedinica 1993. godine formalno stavljena pod komandu 3. korpusa bosanske vojske i generala Envera Hadžihasanovića te da je njihov broj porastao na skoro 1.500, među kojima su bili i bosanski vojnici.
„Poznati po svojoj brutalnosti, strani islamistički borci bili su mnogo agresivniji od vojnika bosanske vojske. Mučenje i zvjerska ubistva bili su uobičajeni, uključujući potpis islamske države“, navodi Glas Amerike.
Generalni Hadžihasanović odbio je zahtjeva Glasa Amerike da govori pred kamerama o odredu islamskih boraca tokom rata u BiH.
Pričao im je u jednom sarajevskom kafiću o vremenu koje je proveo u Haškom tribunalu i kako mu je prvi komšija tamo bio srpski lider Slobodan Milošević.
Ponovio je ono što je govorio i u Hagu da nije imao nikakvu kontrolu nad mudžahedinima.
"Oni su bili pod kontrolom. I ne samo to oni su savjetovali i lidera i komandante“, za razliku od njega tvrdi Aimen Dean.
VAO piše da su strani islamski borci donijeli u Bosnu radikalniju, selafijsku interpretaciju islama koja zagovara globalni džihad.
"Pronašli su Bosnu kao veoma dobru priliku da uvedu takvu vrstu krute religije - krutog shvatanja i tumačenja islama", rekao je za VOA Hajrudin Somun, ističući da većina Bošnjaka pripada umjernom, evropskom obliku sunitskog islama.
"Dobar bosanski Musliman je onaj koji ide na molitvu u džamiju petkom, a onda kući na šljivovicu", kaže Somun.
Komentari