U pitanju je superračunar klase zetta koji će biti hiljadu puta brži od današnjih sistema. Ova napredna mašina biće prva svoje vrste, sposobna da radi na zettaFLOPS brzinama. Riječ je nevjerovatnoj brzini na nivou sekstilion operacija sa decimalnom tačkom (engl. "floating point") u sekundi.
Projekat Fugaku Next dobio je odobrenje japanskog Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, nauke i tehnologije (MEXT), koje mu je dodijelilo budžet od 780 miliona dolara.
Kako prenosi Nikkei, izgradnja bi trebalo da počne 2025. godine, a očekuje se da će superračunar biti u potpunosti operativan do 2030. godine. Na kraju će preuzeti neke zadatke od postojećeg Fugaku superračunara, ali će pružiti daleko veću procesorsku snagu.
Rad sa AI proračunima, posebno kada je riječ o generativnim AI alatima kao što je ChatGPT, veoma je zahtjevan proces i mogao bi da bude jedno od ključnih područja u kojima Fugaku Next blista, stoji u zvaničnim informacijama o projektu koje je objavio MEXT.
Fugaku Next obećava nastavak nasleđa svog prethodnika, superračunara Fugaku, koji je već jedan od najbržih na svijetu. Superračunari poput Fugakua koriste se u različite naučne istraživačke svrhe, od modelovanja Zemljine klime do simulacije misija u dubokom svemiru.
Komentari