Režim bez viza i dalje ostaje na snazi za države Zapadnog Balkana
ilustracija

Za boravak do tri mjeseca

Režim bez viza i dalje ostaje na snazi za države Zapadnog Balkana

Evropska unija će u sklopu danas usvojenih mjera bitke protiv terorizma izmijeniti odredbe Šengena i uvesti pasoške kontrole na šengenskim granicama i za državljane Evropske unije, ali režim bez viza za boravak do tri mjeseca i dalje ostaje na snazi za građane država Zapadnog Balkana.

Kako je na završetku hitno sazvanog zasijedanja ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa izjavio luksemburški ministar Šnajder, od Evropske komisije je zatraženo da odmah izvrši "ciljane izmjene Kodeksa šengenskih granica, imajući u vidu tehnološki napredak kako se ne bi kočio promet putnika".

Ministri su se dogovorili o "sistemu šengenske granične kontrole zemalja članica, a to je elektronska povezanost s bazama podataka Interpola na svim graničnim prelazima, uz obaveznu provjeru isprava i putnih dokumenata".

Francuska je posebno insistirala na kontroli svih migranata na spoljnim granicama Unije uz automatske provjere preko Sistema informacija Šengena (SIS), mehanizma o izdatim vizama članica EU i baza podataka Interpola.

Ministri su se saglasili da se u sklopu migrantske krize zavede obavezno uzimanje otisaka prstiju i popis identiteta i dokumenata na spoljnim granicama, uz mnogo veću ulogu policijske agencije Europol i Fronteksa, tijela za zaštitu spoljnih granica EU.

Pariz odlučno zahtijeva da se formira granična straža EU, smanji priliv imigranata preko Grčke, uz jačanje dijaloga u tom cilju naročito s Turskom i automatsko vraćanje migranata koji ne mogu dobiti azil u EU.

Šengen posle tri decenije?

Ministri EU su se takođe dogovorili o mjerama koje odmah ili u vrlo kratkom roku moraju biti sprovedene kad je u pitanju takođe mnogo oštriji nadzor spoljnih granica Unije, popis i razmjena među vlastima EU podataka o putnicima koji avionom putuju u, iz i unutar Evropske unije, daleko tješnjoj razmjeni policijskih i obavještajnih informacija o licima osumnjičenim ili u dosluhu s terorističkim mrežama.

Takođe su usvojene mnogo strože mjere za suzbijanje pranja novca i presijecanje finansiranja terorističkih mreža, zaplenu novca i imovine lica upletenih u terorizam, kao i za sprječavanje šverca oružja, a francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev je upozorio da je Balkan jedan od glavnih izvorišta ilegalne trgovine oružjem.

Francuski ministar Kaznev je podvukao da će promjene Kodeksa Šengena omogućiti "sistematske i obavezne provjere na svim spoljnim granicama i za sva lica koja ulaze u šengenski prostor, uključujući one koji uživaju pravo na slobodno kretanje".

Zamoljeni da objasne da li to znači neke promjene u režimu koji državljani zemalja Zapadnog Balkana omogućava da bez viza borave do tri mjeseca u šengenskom prostoru EU, izvori u Evropskoj komisiji su objasnili da tu neće biti nikakve promjene za nosioce biometrijskih pasoša, ali će biti kontrolisani i unutar šengenskog prostora tamo gdje su privremeno ponovo uspostavljene granične kontrole.

Te kontrole će se odvijati uz automatsku provjeru, sravnjivanje baza podataka centralnog EU Sistema šengenskih informacija(SIS) i Interpola, da bi se utvrđivalo kretanje džihadista i odmah imalo uvid u međunarodne potjernice, objasnio je francuski ministar.

Beta

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.