U poslednje vrijeme žuti (smeđi) šećer je sve traženiji jer se smatra zdravijim nego bijeli, koji spada u ozloglašenu grupu „bijelih smrti“: bijeli šećer, bijelo brašno, so, mast. Žuti šećer je trostruko skuplji od bijelog, a da li je i toliko zdraviji?
ZABLUDA:
Žuti šećer ima manju energetsku vrijednost pa zato manje goji nego bijeli.
ISTINA:
Skoro isključivi sastojak i bijelog i žutog (smeđeg) šećera je saharoza – prosti šećer, čija pretjerana konzumacija škodi zdravlju. Oba šećera podjednako goje i zabluda je da žuti ili smeđi šećer imaju manju kalorijsku vrijednost.
NAPOMENA: Ipak, novija istraživanja ukazuju na to da nije samo šećer uzrok suvišnih kilograma, nego i pretjerani unos hrane uopšte – posebno masnoća (masno meso i mlječni proizvodi sa visokim udjelom masti i prekomjerna upotreba masti i ulja prilikom prženja jela).
Prednost treba da imaju složeni ugljeni hidrati (iz voća, povrća, integralnih žitarica) koje, u cijelini gledano, unosimo premalo. Muškarcima je potrebno više od 40%, a ženama više od 45% ugljenih hidrata u obroku.
Dobro i ne baš dobro o žutom šećeru
DOBRO
Žuti šećer je prirodniji od bijelog jer je neka vrsta poluproizvoda u odnosu na rafinisani, bijeli šećer.
NE BAŠ DOBRO
Žuti šećer se proizvodi od žutog sirupa i na svojim površinama i unutar kristalne mreže sadrži određenu količinu supstanci iz melase – zato se smatra prirodnijim. On je u stvari poluproizvod, i stoga nije opravdano da je mnogo skuplji od rafinisanog šećera, za čiju proizvodnju se utroši više vremena i energije, što diktira cijenu. Osim toga, poznato je da našem tržištu često postoje surogati zdravih ili zdravijih namirnica: ne samo da se ponekad boji hljeb i pecivo (da izgleda kao crni, integralni) nego i šećer. Zato može da se desi da žuti šećer ponekad bude samo obojeni bijeli.
DOBRO
Žuti šećer ima više korisnih sastojaka u odnosu na bijeli, kojeg čini sama saharoza (prosti šećer). Žuti šećer, na primjer, sadrži minerale (kalijum, natrijum), neke vitamine iz B grupe i malu količinu bjelančevina i organskih baza.
NE BAŠ DOBRO
Žuti šećer zaista sadrži više hranljivih sastojaka, ali u toliko malim količinama da te one praktično nemaju značaja. Žuti šećer ipak ima bolji ukus od bijelog zato što sadrži karamelizovani sirup koji ima ukus slada. Prema energetskoj vrijednosti i sastavu ugljenih hidrata, bijeli i žuti šećer se ne razlikuju.
Bijeli šećer se proizvodi od šećerne repe, dok se žuti šećer proizvodi od šećerne trske, ali oba se većinom sastoje od saharoze. Saharoza je štetna u pretjeranim količinama, kakvog god da je porijekla.
Zaključak:
Zabluda je da je žuti šećer mnogo zdraviji od bijelog. Tu osobinu mu je pripisao vješto osmišljen marketing.
Bolje je u ishrani koristiti zamjene za šećer: malteks (ječmeni slad), prirodni med, sušeno voće, rogač i drugo.
(Izvor:nazdravlje.me)