Zahvat je urađen na pacijentu S.S. (50) iz Niške Banje. Operacija je trajala tri sata, a izveli su je najznačajnija imena srpske kardiohirurgije – prof. dr Miljko Ristić, glavni koordinator za transplantaciju Ministartsva zdravlja i vođa tima, doc. dr Svetozar Putnik, direktor Klinike za kardiohirurgiju KCS , dr Dragan Milić, direktor Kadiohirurgije KC Niš, dr Emilija Nestorović, načelnica transplantacije u Klinici za kardiologiju KCS i dr Dragan Marković, anesteziolog iz KCS.
-Još sam u operacionoj sali. Operacija je trajala tri sata. Ovog časa rano je davati prognoze. Kod ovakvih operacija često se javljaju komplikacije u postopertivnom toku. Mi smo zadovoljni kako je sve proteklo i trenutnim stanjem pacijenta. Hemodinamski je stabilan, što znači da su mu svi životni parametri dobri. Na respiratoru je i ljekovima koji potpomažu rad srca. To je uobičajeno u postoperativnom toku – prenio je prof. dr Ristić svoje utiske iz sale za Alo.rs.
Prema njegovim rečima, pacijent S.S. je iz Niške Banje, star je 50 godina, i boluje od terminalne srčane insuficijencije.
- Više puta bio je hospitalizovan zbog pogoršanja stanja. Jedini način da preživi bila je ugradnja pumpe ili transplantacija srca. Pošto imamo staru priču da donora nema, ovo će biti jedna mogućnost da on dočeka novo srce – kaže taj stručnjak.
Kako on dodaje, pacijent je bio u najtežoj grupi u kategorizaciji oboljelih od te vrste bolesti, životno ugrožen, a da mu sada nije bila ugrađena pumpa ne bi mogao da izdrži sa svojim tegobama ni nekoliko narednih dana.
- Ovo je ujedno veliki događaj za Niš i čitav taj region Srbije! Prvi put je izvedena ova vrsta operacije na srcu, što je dosad rađeno samo u Kliničkom centru Srbije – kaže prof. dr Miljko Ristić, i dodaje da je trenutni njegov posao kao koordinatora za transplantaciju da razvija program po Srbiji, a cilj da i drugi centri počnu da rade operacije koje se obavljaju samo u Kliničkom centru Srbije.
Alo
Komentari