Vlada Republike Srpske prethodno je prihvatila više od 20 amandmana koje je predložila koalicija SNSD, DNS, SP, te amandman Slobodnog demokratkog srpskog kluba.
Usvajanju Zakona o radu prethodila je cjelodnevna drama u i ispred Narodne skupštine RS.
Ispred skupštine protestvovali su radnici, koji su pokušali probiti policijski kordon i nasilno ući u skupštinu, kada je sindikalnom rukovodstvu ponuđeno da razgovaraju sa dva potpredsjednika Vlade RS i resornim ministrom, umjesto sa Željkom Cvijanović, predsjednikom Vlade RS, što su sindikalci zahtijevali.
Skupštinsko zasjedanje obilježio je čitav niz pauza, nekoliko njih izazvala je i Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS koja se obraćala poslanicima mimo govornice. Nakon što joj je odobreno da se zvanično obrati poslanicima, nastavila je govoriti iako se u tom momentu poslanicima obraćao Milenko Savanović, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS, zbog čega je Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS, koji je u tom momentu vodio zasijedanje, naredio da izađe iz skupštinske sale. Pošto to nije učinila pripadnici obezbjeđenja izvukli su je napolje.
Poslanici opozicije odlučili su da neće učestvovati u radu Skupštine, a u sali su ostali samo Adam Šukalo i Goran Đorđić, poslanici SNS, koji su u nastavku rasprave o zakonu o radu stajali na svojim mjestima, kao i ispred poslanika, leđima okrenuti potpredsjednicima parlamenta.
U međuvremenu, Ranka Mišić i lideri granskih sindikata pozvali su okupljene radnike da se raziđu, što su oni i učinili, dok je rukovodstvo Saveza sindikata RS otišlo u Dom sindikata na konsultacije o daljim koracima.
Željka Cvijanović u svom obraćanju poslanicima izjavila je da su Vlada i resorni ministar planirali da novi zakon o radu upute u redovnu, a ne hitnu proceduru, te da su pokušavali odgovorno da vode razgovore sa svim socijalnim partnerima.
"Međutim, nakon izvjesnog vremena donijeli smo odluku da će zakon biti upućen na ovaj način s obzirom da nismo, od početka do kraja, uprkos velikom trudu uspjeli da održimo na okupu sve socijalne partnere koji su nam važni za definisanje ovakvih rješenja", rekla je ona.
Izjavila je da je Vlada u kreiranju ovog zakonskog rješenja uzimala u obzir zakone u regionu, kao i stavove Međunarodnog monetarnog fonda.
"Trudili smo se da dođemo do izbalansiranog rješenja koje će uvažiti interese poslovne zajednice, znajući da smo se opredijelili da moramo da razvijamo i naš realni sektor, ali i vodeći računa o tome šta su zahtjevi i potrebe naših radnika", konstatovala je Cvijanovićeva.
Osim Zakona o radu, poslanici su jednoglasno usvojili i Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima, takođe po hitnom postupku.
Komentari