"Zahtjev je obnovljen i računamo da Vrbas, koji apsolutno to zaslužuje, treba da ima u službenoj upotrebi crnogorski jezik. Iz ostvarenja prava na upotrebu jezika, crpe se i druga prava koja su značajna za bilo koju nacionalnu zajednicu", rekao je Kankaraš za današnji novosadski Dnevnik.
Crnogorski jezik do sada je uveden u službenu upotrebu u opštini Mali Iđoš.
Crnogorski konzulat u Sremskim Karlovcima je drugi po redu u Srbiji, pored konzularnog odjeljenja pri ambasadi Crne Gore u Beogradu.
Miodrag Kankaraš je rekao da su ambicije pojedinih udruženja bile da crnogorski konzulat bude u Vrbasu, mjestu Lovćenac ili u Novom Sadu, ali je ekonomski momenat bio presudan jer je konzulat u Sremskim Karlovcima smješten u zgradi Magistrata bez naknade.
"Po mom mišljenju, nije bitno gdje se nalazi, važno je da funkcioniše i to na zadovoljstvo svih, pogotovo nas u konzulatu, a čini mi se i Karlovčana, kao i crnogorske nacionalne zajednice ili iseljenika koji imaju potrebu da u konzulatu završavaju određene poslove", kazao je Kankaraš.
Prema njegovim riječima, ako se steknu uslovi, u planu je da se otvori odjeljenje ili kancelarija generalnog konzulata u Vrbasu, gdje će se jednom ili dva puta sedmično primati stranke, čime bi se konzulat približio prostoru gdje najveći broj ljudi crnogorske nacionalne zajednice živi, a to su Vrbas, Kula i Mali Iđoš.
Dodao je da će u budućnosti posebno doći do izražaja ekonomska diplomatija, jer prostora za privrednu saradnju, pogotovo između Vojvodine i Crne Gore, i dalje ima u velikoj mjeri.
U Srbiji, prema posljednjem popisu stanovništva, živi 38.500 Crnogoraca, od kojih oko 25.000 u Vojvodini.
Komentari