Svoja iskustva pretočila je u knjigu koja opisuje događaje iz 2008. godine kada je ova novinarka je, zajedno sa australijskim fotografom, oteta u blizini Mogadiša, glavnog grada te afričke zemlje. U zarobljeništvu je provela 460 dana, a preživjela je samo zahvaljujući konceptu "kuće na nebu" koja joj je bila utočište u najtežim trenucima zlostavljanja.
"Abdulah me je silovao, trpjela sam strašne bolove, pokušavala sam da se odbranim i onda sam doživjela nešto nevjerovatno. Bilo je to vantjelesno iskustvo. Videla sam sebe odozgo", kaže Amanda.
Novinarka dalje navodi da je to bio trenutak kada je doživjela prosvjetljenje i shvatila da je jedina stvar koju njen mučitelj poznaje nasilje.
"Moji otmičari su proizvod rata i njih je rat oblikovao. Ta spoznaja mi je pomogla da izdržim. Shvatila sam da su i oni ljudska bića sa sopstvenim traumama i potresnim pričama. To nikako ne znači da su nevini, ali činjenica je da su proizvod kulture nasilja."
U svojoj knjizi "Kuća na nebu" Lindaut je ispričala i kako je uspjela da se dokopa slobode. Naime, njena porodica je uspjela da dođe do pregovarača koji je uspio da se nagodi sa otmičarima i isposluje oslobađanje novinarke i fotografa u zamjenu za 600.000 dolara.
Konačno su pušteni na slobodu u novembru 2009. godine.
Ubrzo nakon oslobađanja ona je osnovala fondaciju čiji je glavni cilj unapređenje kvaliteta života žena u Somaliji i Keniji. Vijest o njenom humanitarnom projektu je dospjela i do njenih otmičara pa joj je jednog dana na Fejsbuku stigla poruka u kojoj jedan od njih hvali njen rad sa mladim Somalijkama.
"To da su moji nekadašnji mučitelji svjesni posla kojim se trenutno bavim i toga da nisu uspjeli da me slome, za mene je najbolji osećaj zadovoljene pravde", završila je Amanda.
Komentari