Bitno je da se radi o čestitoj osobi, dobronamjernoj, prijatelju kuće koji porodicu koju je došao da posjeti voli i želi joj sve najbolje, neko ko donosi sreću za cijelu narednu godinu.
Položajnik simboliše mudrace koji su pratili zvijezdu sa Istoka i došli novorođenom Hristu na poklonjenje. Zato se ta osoba dočekuje sa posebnom radošću, ukazuje joj se naročita čast, a domaćica položajnika daruje prikladnim poklonom.
Crkveni zakon ne nalaže striktno da položajnik ne smije biti žena, ali su to ipak većinom muškarci, i to oni za koje se smatra da su zdravi, jaki, uspješni, ugledni. Jer "ko vam prvu i kuću uđe za Božić, takva će vam cijela godina biti", kaže narod.
Položajnik je često i dječak, naročito u domaćinstvima u kojima je cilj da mlada zatrudni, ili se starima donese zdravlje.
Žene nisu položajnici jer je njihov zadatak u patrijarhalnom društvu da budu vrijedne domaćice koje spremaju ručak za Božić, ne idu u tuđe kuće već u svojoj goste dočekuju.
Takođe, u davna vremena žena nije bila ravnapravna s muškarcem, već manje važan član zajednice. Ona nije mogla, kao muškarac, da bude simbol snage, mudrosti, uspjeha, zbog čega ni drugima to nije mogla da prenese.
Međutim, u modernom dobu to više nije slučaj i položajnik može biti žena, mada je to i dalje rijetkost. Ukoliko vama jedna takva zakuca na vrata na dan Božića, dočekajte je kako dolikuje: uz osmjeh i poljupce, možda neki poklon, otvorena uma i srca.
Božić je uvijek mrsni dan, kome je prethodio četrdesetodnevni božićni post.
Na svečanoj božićnoj trpezi, najvažnija je česnica, pogača umiješena od pšeničnog brašna bez kvasca. U česnicu se stavlja zlatni ili srebrni novčić.
Česnica se za ručkom lomi isključivo rukama, ne sječe se nožem. Onaj ko u svom parčetu pronađe novčić, prema vjerovanju, imaće sreće u narednoj godini. Običaj je da se na trpezi nađe i božićna pečenica.
Pravoslavna crkva i njeni vjernici Božić slave tri dana. Božić 7. januara proslavljaju Ruska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj i egipatski Kopti, koji kao svoj bogoslužbeni poštuju julijanski kalendar.
Komentari