Komesar za ljudska prava Savjeta Evrope je dodao da bi u tom slučaju mađarske vlasti počele automatski da deportuju izbjeglice u Srbiju.
Nakon odluke vlasti u Budimpešti iz 2015. godine da se Srbija proglasi "sigurnom trećom zemljom", migrantima koji bi bili vraćeni u Mađarsku, bilo bi onemogućeno da podnesu zahtjev za azil u toj zemlji.
"Migranti bi bili izloženi velikom riziku od deportacije u Srbiju i daljeg automatskog vraćanja u Makedoniju, što bi bilo u suprotnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima", naveo je komesar SE u danas objavljenom mišljenju za Evropski sud za ljudska prava, povodom pritužbi protiv Austrije zbog vraćanja azilanata.
Muižnieks je naglasio da je ta odluka u suprotnosti s mišljenjem Visokog komesarijata UN za izbjeglice (UNHCR) da Srbija još nema razvijen sistem azila niti kapacitete da primi ođednom veliki broj izbjeglica.
On je istakao i da ostale članice EU nisu svrstale Srbiju na listu sigurnih zemalja za tražioce azila, kao i da je mađarski Vrhovni sud usvojio odluku po kojoj će poštovati preporuke UNHCR prilikom odlučivanja o tome koje zemlje se mogu smatrati sigurnim.
"U izvještaju Komiteta UN protiv torture iz juna prošle godine izražava se zabrinutost da bi migranti vraćeni u Srbiju bili izloženi riziku od automatskog vraćanja u Makedoniju, koja se suočava sa ozbiljnim problemima u sistemu azila i velikim rastom broja migranata koji dolaze u ovu zemlju iz Grčke. UNHCR je tada izdao preporuku da se zemlje uzdrže od vraćanja migranata u Makedoniju, sve do unapređivanja sistema za dobijanje azila u toj zemlji", navodi komesar.
Po njegovim mišljenju, Mađarska namjerno sprovodi restriktivnu politiku prema migrantima kako bi ih odvratila od podnošenja zahtjeva za azil u toj zemlji.
"Zakon o azilu koji je usvojen u septembru prošle godine i dosadašnja politika mađarskih vlasti prema migrantima u suprotnosti su sa standardima Savjeta Evrope i Evropske konvencije o ljudskim pravima", naveo Muižnieks.
U svojoj preporuci komesar za ljudska prava upozorava da trenutno niko od migranata ne može da ostvari pravo na međunarodnu pomoć u Mađarskoj.
"Proces za odlučivanje o azilu previše je ubrzan i bez suštinskih garancija. Praksa pritvaranja migranata, loši uslovi i opšta negativna klima u društvu onemogućavaju migrantima da se integrišu u mađarsko društvo", zaključuje Muižnieks.
On upozorava da se veliki broj migranata, koji je po Dablinskom sporazumu vraćen u Mađarsku, trenutno nalazi u pritvoru, uprkos apelima ;da se migranti ne smiju tretirati kao kriminalci, kao i na veoma loše uslove u mađarskim zatvorima.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu zatražio je odvojeno mišljenje od Komesara za ljudska prava o slučajevima koji se tiču vraćanja migranata iz Austrije u Mađarsku, u skladu sa sporazumom "Dablin III".
Komentari