Zatvorenik iz Gvantanama ne predstavlja prijetnju po građane Crne Gore
Foto: Profimedia, ilustracija

Procjene nadležnih američkih i crnogorskih bezbjednosnih službi

Zatvorenik iz Gvantanama ne predstavlja prijetnju po građane Crne Gore

Lice koji je juče ušlo u Crnu Goru, u okviru posebnog programa pokrenutog od strane Vlade Sjedinjenih Američkih Država sa ciljem zatvaranja baze Gvantanamo na Kubi, ne predstavlja, shodno procjeni nadležnih američkih i crnogorskih bezbjednosnih službi, bezbjednosnu ili bilo koju drugu prijetnju po državu i građane Crne Gore, saopšteno je iz Vladine službe za odnose sa javnošću.

Povodom jučerašnjeg saopštenja Ministarstva odbrane SAD da će jedan zatvorenik iz zatvora u zalivu Gvantanamo biće prebačen u Crnu Goru kako bi otpočeo novi život, iz Vlade su pojasnili da je naša zemlja prihvatila učešće u humanitarnom programu pomoći povodom zatvaranja baze Gvantanamo.

"Transferima lica o kojima je u ovom programu riječ u treće zemlje prethode detaljne evaluacije njihovih ponašanja, krivično-pravne odgovornosti, kao i ukupna bezbjednosna procjena shodno kojoj se odluke o transferu donose.Imajući u vidu činjenicu da resocijalizacija podrazumijeva integrisanje u društvenu sredinu, boravak ovog lica ne pada na teret poreskih obveznika Crne Gore. Lice o kojem je riječ će nakon određenog vremena biti slobodno da odabere zemlju daljeg boravka", objašnjeno je u saopštenju Vlade.

U skladu sa preuzetim obavezama, i zakonskim procedurama zatvorenik je juče podnio zahtjev za dobijanje azila.

Iz Vlade objašnjavaju da Zakon o azilu  propisuje da nije moguće objavljivanje bilo kakvih dodatnih informacija u vezi sa tim .

"Sve nadležne institucije Vlade, uključujući MVPEI, MUP, kao i nadležne bezbjednosne službe su, shodno nadležnostima, preduzimale i preduzimaju neophodne aktivnosti u cilju realizacije prijema ovog lica i obezbjeđenja njegove resocijalizacije i boravka u našoj zemlji u skladu sa Zakonom o azilu. Proces resocijalizacije lica o kojima je riječ u ovom programu podrazumijeva u svim državama prijema odnosno zahtjeva za azilom nadzor nadležnih institucija uz obezbjeđivanje punog poštovanja politike legalnosti i humanog postupanja u državama prijema", navodi se u saopštenju.

Kako se ističe Crna Gora se priključila ovoj inicijativi, vodeći se principima solidarnosti i humanosti, "na šta nas obavezuje članstvo u savjetu Ujedinjenih nacija za ljudska prava i dr, a posebno humanitarni karakter ovog programa".

"Podsjećamo da u ovom humanitarnom programu resocijalizacije, koji ima za cilj povratak porodici, punu socijalizaciju i integraciju u društvo, Crna Gora učestvuje zajedno sa velikim brojem zemalja među kojima su, između ostalih, Njemačka, Italija, Rusija, Mađarska, Slovačka, Bosna i Hercegovina...", zaključuje se u saopštenju Vlade.
 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.