Kako su mediji ranije objavili, Specijalno tužilaštvo je sa Marovićem načelno sklopilo sporazum kojim je predviđeno da Marović krivicu plati 380.000 eura i godinom zatvorske kazne.
Činilo se tada da za Tužilaštvo ne važe praznici, te da će ovaj akt biti na stolu vanraspravnog vijeća Višeg suda u Podgorici već sljedećih dana. Od tada je, međutim, prošlo tačno mjesec, a sporazum još nije stigao u zgradu Suda.
Desetak dana nakon Marovića, nagodbu je sklopio i bivši predsjednik Opštine Budva Lazar Rađenović koji je sa tužilaštvom "ugovorio" novčanu kaznu od 30.000 eura i dvije godine zatvora za zloupotrebu služebog položaja u slučajevima "TQ Plaza", "Jaz", "Prijevor" i "Otpadne vode", u kojima je opštinski budžet oštećen za desetine miliona eura.
Iako sporazum kojim Marović priznaje krivicu trenutno nije u Sudu koji treba da da posljednju riječ, upućeni sagovornik Dnevnih novina tvrdi da je on navodno, sa svom pratećom dokumentacijom u tri navrata dostavljan toj instituciji te da je, na inicijativu Specijalnog tužilaštva, vraćan na doradu. Izmjene se, međutim, nijesu odnosile na dogovoreni iznos novčane i zatvorske kazne već su u pitanju ispravke u pogledu forme.
Zakon ne predviđa rok dostave
Zakon ne predviđa rok u kojem tužilaštvo treba da dostavi sudu sporazum, pa je neizvjesno kada će biti donijeta konkretna odluka o ovom pitanju. Sud će, shodno Zakoniku o krivičnom postupku, po prijemu sporazuma, odmah zakazati ročište na kojem će utvrditi da li će usvojiti sporazum o priznanju krivice.
Kad rješenje o usvajanju sporazuma o priznanju krivice postane pravosnažno predsjednik vijeća, bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri dana, donosi presudu kojom se optuženi oglašava krivim u skladu sa usvojenim sporazumom.
Dnevne novine/CdM
Komentari