U intervjuu za današnje izdanje češkog nedeljnika “Respekt”, Sobotka je rekao da bi se izbjeglički talas prelio na Balkan i da zato misli da zatvaranje granica pojedinih balkanskih zemalja nije dobar put, jer to može biti povezano sa jakim sukobima.
"Jednostavno, Balkan još nije integrisan, a sjećanja na ratove su tamo veoma živa. Ako pritisak migracije ne bude u stanju da kontroliše Turska u saradnji sa Grčkom, rješenje je dogovoriti se sa Bugarskom, Makedonijom i Albanijom, pružiti im maksimalnu pomoć i započeti regulisanje migracije na njihovim granicama", rekao je Sobotka.
Sobotka je izjavio da bi tako EU izvršila dodatni pritisak na Grčku da bolje sarađuje sa Turskom u savladavanju izbjegličkog talasa.
O takozvanom planu B da Brisel postavi branu izbjegličkom talasu na južnim granicama Makedonije i u Bugarskoj, raspravljaće na vanrednom samitu u Pragu 15. februara premijeri Višegradske grupe koji žele zajedno da ga predlože Briselu.
"Očuvanje šengena nije samo u interesu Češke, Slovačke, Poljske, već i zemalja kao što su Njemačka, Francuska, Holandija. Nijedna od tih zemalja nije najavila da želi da uvede neke mjere koje bi značile razbijanje šengenskog prostora. Niz zemalja, uključujući i nas jača patrole na granicama, ali niko ne planira da razbije šengen," rekao je češki premijer.
Zatvaranje njemačkih granica po ocjeni češkog premijera ne bi značilo neposrednu opasnost da Češka postane tranzitna zemlja.
Komentari