Koru je ocijenio da je Balkan jako osjetljiv dio Evrope zbog svog geografskog položaja. On je podsjetio da je tokom bliže i dalje prošlosti region patio od posledica negativnih dešavanja, ali da danas Balkan prolazi kroz istorijski period, jer su oni koji su politički, socijalno i etnički podijeljeni izabrali dijalog i saradnju, prenosi Anadolija.
“Evroatlanska integracija regiona stabilno napreduje. Efekat transformacije ovog procesa ohrabruje normalizaciju susjedskih odnosa. Međutim, elementi nestabilnosti i potencijalnog rizika po bezbjednost u širem regionu zahtevaju od nas zrelost i oprez u našem pregledu regiona”, upozorio je Koru.
Turski diplomata je naveo da je, uprkos poslednjim pozitivnim dešavanjima, neprekidna migracija izbjeglica sa Srednjeg Istoka koji bježe od strašnih sukoba u Siriji i Iraku, Balkan ponovo dovela u fokus kao “osjetljivu bezbjedonosnu zonu”.
Koru je iznio stav turske vlade da se stabilno rješenje za problem ilegalne migracije može naći samo kroz zaustavljanje sukoba i ekonomskog uništavanja na izvorištu krize. Zamjenik ministra inostranih poslova Turske je kazao da kretanje migranata u pravcu Jugoistočne Evrope svjedoči da je Turska bila u pravu kada se obratila svojim prijateljima i partnerima da ne bude ostavljena u naporima da se suoči sa posledicama ove velike tragedije. Prema statistici UNHCR-a, Turska je zemlja domaćin najvećem broju izbjeglica u svijetu, naveo je Koru.
“Naša država je kuća za više od 2,5 miliona Sirijaca. Broj sirijskih beba rođenih u Turskoj je veći od 150 hiljada. Turska je potrošila preko osam milijardi američkih dolara za potrebe Sirijaca, dok smo do sada od međunarodne zajednice ukupno dobili samo 455 miliona američkih dolara. Ovo nije održivo”, kazao je on.
Koru je istakao da je Turska, ipak, odlučna da nastavi da pruža sigurnost i pomoć izbjeglicama koje se nalaze u teškom stanju, kao i da konkretnijim akcijama podiže globalnu svijest o tragediji ilegalnih migranata u Sredozemnom moru, što je tema o kojoj je diskutovano i na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, novemra 2015. godine, kao i na Samitu Turska - EU održanom u Briselu 29. novembra prošle godine.
Istovremeno, zamjenik šefa turske diplomatije je izrazio zahvalnost zemljama Balkana na oštrim mjerama koje su preduzele na sprječavanju svojih građana da učestvuju na stranim ratištima. On je istakao i da je proces evroatlanskih integracija ključni za stalni mir i stabilan razvoj Balkana, jer će većom integracijom Balkana u EU lakše biti eliminisani potencijalni rizici po bezbjednost. Saradnja sa NATO-om je, takođe, jako važna za bezbjednost i stabilnost cijele Evrope, zaključio je Koru.
Dvodnevnu Konferenciju "Germija Hill", koja večeras završava sa radom, organizuju Ministarstvo inostranih poslova Kosova i njemački Aspen institut, a glavna tema skupa su globalni izazovi i uloga NATO-a i EU na Zapadnom Balkanu. Skupu prisustvuje 200 učesnika iz 40 država, među kojima je šest ministara spoljnih poslova i odbrane, kao i drugi politički predstavnici, urednici svjetskih medija i stručnjaci iz oblasti bezbjednosti.
Komentari