Ova biljka puna minerala sprečava starenje
Foto: Thinkstock

Čudotvorna cvekla

Ova biljka puna minerala sprečava starenje

Cvekla ima i blagotvorno dejstvo na imunitet, pa se njeno konzumiranje preporučuje i u slučaju gripa, bronhitisa, upale pluća i bolesti žuči i želuca.

U narodu se smatra da ne postoji stvar u organizmu koja je “pokvarena”, a da cvekla ne može da je “popravi.” I to nije bez razloga! Cvekla se danas smatra jednom od najkorisnijih i najljekovitijih povrća, koja je prebogato vitaminima i mineralima, bjelančevinama, mastima i ugljenim hidratima. 

Od minerala sadrži gotovo sve – kalcijum, kalijum, natrijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, fluor, mangan, bakar, jod, sumpor, litijum, stroncijum, brom… Od vitamina najprisutniji su vitamin B1, B2, C, kao i izuzetno rijedak vitamin u biljnim namirnicama, B12. Crvena boja cvekle potiče od antocijana koji utiče na obnavljanje krvi, dok biljka u cjelini djeluje i antikancerozno. 

Redovnim konzumiranjem cvekle sprečava se gubljenje minerala iz kostiju zuba, starenje se isporava, krvna slika poboljšava, sprečava se pojava asteroskleroze. Zbog velike količine betanina i beatina, konzumiranje cvekle reguliše krvni pritisak, snižava nivo holesterola, čisti jetru i krvne sudove. Uzimanje cvekle se posebno preporučuje ljudima sa masnom jetrom. 

U dijetalnoj ishrani cvekla se posebno preporučuje u velikim količinama zbog niske kalorijske vrijednosti i detoksikacionog dejstva. 

Cvekla ima i blagotvorno dejstvo na imunitet, pa se njeno konzumiranje preporučuje i u slučaju gripa, bronhitisa, upale pluća i bolesti žuči i želuca. I to nije sve. Ovo ljekovito povrće blagotvorno djeluje na nerve i rad mozga. 

Ono što se malo zna o cvekli kod nas je da je ova biljka ljekovita u cjelosti i tokom cijele godine. Pogrešno je koristiti samo korijen ove biljke, a ostatke bacati, jer je lišće cvekle nalik spanaću, pa ga možete i pripremati kao dodatak obroku na isti način na koji spremate spanać. Cvekla može da se koristi u neograničenim količinama, bez straha od bilo kakvih negativnih posljedica. 

Korijen cvekle, koji je i najljekovitiji, sakuplja se u jesen i ostavlja na umjereno toplo mjesto da ne bi promrzao tokom zime. Cvekla dugo može da zadrži svježinu, ako se čuva na odgovarajući način. 

Najbolje je koristiti sirov korijen od cvekle- kao salatu, ali se ona može i kuvati, peći, stavljati kao zimnica ili se praviri sok od nje. 

Opanak.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.