Šulc: Zabrinjava neuređen protok izbjeglica na Zapadnom Balkanu
Martin Šulc

Ne postoje "tranzitne zemlje EU"

Šulc: Zabrinjava neuređen protok izbjeglica na Zapadnom Balkanu

Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je na početku susreta vođa EU da veoma zabrinjava neuređen protok izbjeglica na Zapadnom Balkanu.

Šulc je u izlaganju na sastanku šefova država ili vlada EU istakao da se Grčkoj mora obezbijediti pomoć za potpuni nadzor granice s Makedonijom, kao i da dodatna podrška Skoplju mora biti usaglašena u ravni cijele Unije, prenosi Beta.

"Proleće dolazi, a neke zemlje EU i dalje propuštaju preko svoje teritorije državljane trećih zemalja koji misle da imaju pravo da izaberu u kojoj će državi zatražiti azil", primijetio je čelnik EP i podvukao da ne postoje "tranzitne zemlje EU". 

Šulc je takođe stavio do znanja da "zatvaranje granica neće riješiti ništa, već preti da zaoštri krizu račvanjem puteva imigranata". 

Predsjednik EP je upozorio da Turska, uprkos nekim zakonskim mjerama, ništa nije učinila da se sprovede zajednički plan sa EU o zauzdavanju navale imigranata na Evropu. 

EU je Turskoj odobrila tri milijarde eura za zbrinjavanje preko dva miliona sirijskih izbueglica na turskoj teritoriji, ali dosad vlasti u Ankari nisu zaustavile, niti razbile mreže organizovanog kriminala koje iz Turske neometano prebacuju imigrante na grčka ostrva, a to znači preko spoljnih granica EU. 

Šulc je primijetio da ni dogovor s Grčkom ne djeluje i naglasio da se "sa sve većom zabrinutošću uočava umnožavanje vojnih aktivnosti na kurdskim teritorijama". 

Predsjednik parlamenta EU naglasio je da se mora izdejstvovati solidarnost svih članica EU kad je riječ o preraspodjeli već pristiglih izbjeglica u Grčku i Italiju i predočio da ne samo vlade već i 87 odsto građana Unije smatra da se moraju zaštiti spoljne granice. 

Šulc je naglasio da se mora uspostaviti jedinstven sistem azila u EU i dodao da se nikako ne smije "ohrabrivati uspostavljanje modela sticanja zamašne dobiti koji neke treće zemlje misle da su isposlovale da bi prihvatile vraćanje njihovih državljana" koji ne dobiju azil u EU.

On se založio za to da se "uhvati u koštac sa imigracionom krizom koja pogađa šengenski prostor" tako što će EU pomoći Grčkoj da u roku od tri mjeseca otkloni ustanovljene velike manjkavosti i sprovede na djelu 50 preporuka Evropske komisije da bi se zaštitile spoljnje šengenske granice. 

A za to je, po njegovim riječima, nužno da blagovremeno bude ustrojena i na grčko-tursku granicu postavljena snažna evropska obalska straža.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.