U televizijskom obraćanju Kameron je podsjetio na pojavu ekstremističkih grupa na Bliskom istoku i sve veći izazov koji predstavlja Rusija, ocenivši da je lakše nositi se sa prijetnjama kao dio saveza.
Kameron je nakon postignutog dogovora sa Briselom o reformisanim odnosima obećao da će voditi kampanju za ostanak Britanije u EU, o čemu će se građani Britanije izjasniti 23. juna na referendumu.
"Kako da ostanete jaki u svijetu u kome na istoku imate Putina, a na jugu takozvanu Islamsku državu? Držeći se zajedno sa susjednim zemljama, partnerima i prijateljima" rekao je Kameron, prenosi AP.
Britanski premijer je danas doživio razočarenje kada je nakon njegovih uvjeravanja da je kabinet saglasan da na referendumu podrži ostanak Britanije u "reformisanoj" Uniji, čak šest ministara u izjavama medijma reklo da će se ipak založiti za izlazak zemlje iz EU.
Među njima je bio i Kameronov prijatelj, ministar pravde Majkl Gouv, koji je rekao da je EU "zaglibljena u prošlosti", prenio je londonski "Fajnenšel tajms".
Novi udarac bila je mnogo iščekivana izjava gradonačelnika Londona Borisa Džonson, popularnog političara iz Kameronove Konzervativne partije, koji je takođe večeras rekao da će podržati glasanje za "Bregzit", odnosno izlazak Velike Britanije iz EU.
Kameron planira da jutra u parlamentu formalno pokrene proces za raspisivanje referenduma.
On je u današnjem televizijskom obraćanju rekao da nisu u pravu oni koji podržavaju "Bregzit" vjerujući da bi to usporilo priliv migranata.
Kameron je naveo i da bi bilo koji trgovinski sporazum o kome bi Britanija pregovarala sa EU po izlasku iz Unije podrazumijevao slobodno kretanje radne snage, jer bi to bio zahtjev EU.
Ukoliko Britanija riješi da ode iz Unije, biće potrebne dvije godine za sklapanje sporazuma koji bi britanskim kompanijama omogućio pristup na evropska tržišta, upozorio je Kameron.
Komentari