“Poslije ugradnje u poslove oko Doma Kulture, gradske kotlarnice u Skerlićevoj, ulica Aleksandra Vukovića, Voja Đenisijevića, Boška Buhe i nekoliko gradskih ulica, ovo je još jedan u nizu skandala, koji je omogućio lokalnim tajkunima, koji se nalaze na pozicijama donosioca odluka, da se enormno obogate. Javna je tajna da su u pljačku opštinske imovine uključeni brojni akteri, od bivšeg predsjednika opštine do nadzornih organa, Agencije za razvoj, planera do direktora javnih preduzeća, vlasnika privatnih preduzeća koja su bila uključena u poslove gradnje pomenute saobraćajnice. Brk su kažu “omastili” i neki od Ministara i članovi raznih komisija za nadzor i tehničke prijeme”, saopštila je Ristićeva.
Pomenuta ulica je potpuno „sazrela“ za potpunu rekonstrukciju iako je stara svega 5-6 godina.
Tvrdi da su potrošena su ogromna novčana sredstva na radove, a trenutno je ulica u jako lošem stanju.
“Većina šahtova je oštećena, tako da predstavlja opasnost za sve učesnike u saobraćaju. Zapušeni su odvodi atmosferske kanalizacije, a asfaltni zastor je na mnogim mjestima potpuno propao i javile su se udarne rupe. Vodovodna instalacija, iako je potpuno nova, često puca jer je nakvalitetno urađena, pa se asfaltni zastor prekopava radi otklanjanja kvarova”, navodi ona.
Pozivajući se na podatke iz lokalne uprave,navodi da je od 2006. pa do oktobra 2011. godine samo za nadzor izgradnje isplaćeno 26.000 eura, iako, tvrdi, neki od radova nisu do kraja završeni, a isti nijesu ni izvedeni kvalitetno, te se popravka propusta naknadno naplaćuje iz Budžeta odnosno novcem sugrađana.
Da li je to neko uradio iz neznanja, nestručnosti ili možda namjerno, to bi trebalo da provjere državni organi kojima je to posao za koji su plaćeni - poručuje Ristić.
Podsjeća da je rekonstrukcija ove ulice započeta kao zaobilaznica oko grada iako ne može biti nikakva zaobilaznica, jer prolazi kroz gusto naseljeni dio grada cijelom svojom dužinom.
„Njom se kreću pretovareni kamioni koji uglavnom voze balvane kao teret koji prelazi maksimalmo dozvoljenu težinu. Neki od tih kamiona koji tovare sirovu građu su teški i po nevjerovatnih, šezdeset i više tona i predstavljaju tempiranu bombu za druge učesnike u saobraćaju i građane. Služba Komunalne policije je dobila skupocjenu vagu za mjerenje pretovara kamiona, ali niko iz te službe i ne pomišlja da treba kontrolisati i sankcionisati prekšioce“ ,navodi Ristić.
Dodaje i da je nevjerovatno, da je izvršen tehnički prijem ove ulice koja nema ni horizontalne ni vertikalne saobraćajne signalizacije.
„ Jednostavno ona nema niti jednog saobraćajnog znaka, pješačkog prelaza i slično. Mnogi radovi su urađeni površno i veoma nekvalitetno, iako je to veoma frekventna i najduža ulica u Pljevljima kojom se kreće izuzetno veliki broj pješaka, pogotovo djece. Ovu ulicu niko ne održava, niti se čisti, niti pere. Ljeti građane guši prašina, a zimi blato i neočišćeni snijeg. U Opštini Pljevlja kažu da je održavanje ove ulice u obavezi Direkcije za puteve iz Podgorice, dok u Direkciji tvrde suprotno, da je to obaveza Oštine Pljevlja. Dok se oni preganjaju šta su čije nadležnosti i obaveze građani trpe i ispaštaju, ali i plaćaju svojim novcem nesposobne i korumpirane službenike i njihove dugogodišnje „poslovne“ partnere sa kojima dijele plijen“, kaže Mirjana Ristić iz Regionalnog Archus Centra.
Ona je najavila podnošenje krivičnih prijava protiv odgovornih koji su se evidentno “debelo “ ugradili u izgradnju i rekonstrukciju ulice Save Kovačevića ali ali i drugih ulica, ukoliko izostane reakcija aktuelnog gradonačelnika Pljevalja.
Komentari