Projekat, pod nazivom "Platforma za ekonomska i društvena pitanja" (ESAP), koji je potpisan danas u Briselu, zajednički će realizovati ILO i RČ u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori, Srbiji i Makedoniji.
Projekat treba da ojača regionalnu saradnju kao i institucionalne kapacitete javnih uprava, udruženja poslodavaca i radnika, što će im omogućiti da pripreme i na efikasan način sprovedu reforme tržišta rada, kao i reforme socijalne politike, i na taj način ostvare napredak u predpristupnom procesu.
Generalni sekretar Vijeća Goran Svilanović je danas na potpisivanju sporazuma rekao da „Vijeće očekuje da će udruživanjem snaga sa Generalnom direkcijom za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju, ILO-om i vladama Zapadnog Balkana doprinijeti jačanju kapaciteta javnih uprava radi boljih rezultata i praćenja socijalne te politike zapošljavanja i upravljanja ljudskim kapacitetima“.
Regionalni direktor ILO-a za Evropu i Centralnu Aziju, Hajnc Koler, naveo je da "će se novom incijativom za ekonomska i socijalna pitanja postojećoj saradnji sa Evropskom unijom dodati i regionalna dimenzija".
Viši stručnjak u RČ Vanja Ivošević je ponovila da "će sa jedne strane Savjet raditi sa službama za zapošljavanje na jačanju njihovih kapaciteta i pripremama za buduće učešće u sklopu Evropskog portala za mobilnost pri zapošljavanju - EURES".
Savjet će, s druge strane, raditi na unaprijeđivanju regionalne saradnje kroz struktuirani regionalni dijalog o socijalnim i politikama zapošljavanja, što će, kako je rekla, doprinijeti sprovođenju nacionalnih reformi i dogovorenih ciljeva u okviru strategije Jugoistočna Evropa 2020, čiji je krajnji cilj da se poveća ukupna zaposlenost u regionu.
Projekat ESAP će trajati 36 mjeseci, a projektni tim će se nalaziti u Sarajevu, gde je i sjedište Savjeta za regionalnu saradnju.
Komentari