Često zaboravljamo da su naša usta uvijek puna bakterija, a određeni broj tih bakterija je patogen tj. uzrokuje bolesti zuba i desni. Iako s četkice nikada ne možemo u potpunosti ukloniti bakterije, ipak je moramo svakodnevno čistiti kako se one ne bi nakupljale i uzrokovale zdravstvene probleme.
1. Isperite je u toploj vodi.
Prije i poslije pranja stavite četkicu pod toplu vodu i mičite palac gore-dolje/lijevo-desno po glavi četkice kako biste isprali vlakna. Obavezno je čistite u toploj vodi jer ona lakše uništava bakterije od hladne vode.
2. Osušite je.
Bakterije koje uzrokuju razne bolesti zubnog mesa su anaerobne. To znači da ne podnose kiseonik i izlaganje zraku ih uništava. Zbog toga četkicu nemojte nakon pranja stavljati u plastične zatvorene navlake ili je odlagati u zatvoreni ormarić. Umjesto toga odložite je u čašu ili stalak za četkice i stavite na mjesto u kupatilu koje je prozračeno.
Zašto četkicu moramo mijenjati svaka 3 mjeseca?
Vlakna na četkici lako se troše zbog svakodnevne upotrebe i brzo postaju neučinkovita u čišćenju prostora među zubima i plaka koji se nalazi na površini zuba.
Plak uzrokuje karijes, a ako pravilno ne uklanja s linije spajanja zuba i zubnog mesa može uzrokovati razne upale i iritacije koje vode do gingivitisa i bolesti desni.
Mnogi ljudi misle kako je dovoljno duže i jače četkati zube ako je četkica istrošena, ali to je pogrešno. Ona više ne može obavljati svoj posao čišćenja bez obzira na vrijeme četkanja i time samo možemo oštetiti desni te uzrokovati pretjeranu osjetljivost ili čak krvarenje.
Zadovoljna.hr
Komentari