Ne vjerujem u tvrdnju da majka s gripom ne treba da doji. Preuzmite preventivne mjere i nastavite s dojenjem. Majka koja prekine dojenje kada se razboli od gripa, zapravo nesvjesno uništava prirodnu odbranu bebe. U stvari, dojenje je velika prednost, posebno kada su slučajevi gripa sve češći. Majčino mlijeko jača imunitet i štiti dijete od bolesti svojim antivirusnim i antibakterijskim materijama. Bebe koje se hrane majčinim mlijekom rjeđe obolijevaju od blagih infekcija gornjeg respiratornog trakta – poručuje pedijatar profesor Civilibal Mahmud iz bolnice „Medical Park Eyup” u Istanbulu.
Ovo su mjere koje treba preduzeti:
- nosite masku dok dojite bebu i mijenjajte je poslije 30 minuta
- bradavice i odjeća neka vam uvijek budu čisti
- češće perite ruke sapunom
- površine koje se često dodiruju povremeno prebrišite asepsolom
- provjetravajte stan što češće- ne ljubite bebu ni vi ni bilo ko drugi
- posjetite svog ljekara
Antivirusni lijekovi i dojenje
Jedno od pitanja koja najviše interesuju majke jeste da li mogu da koriste lijekove dok doje?
– Dojilja može koristiti mnoge lijekove, ali pod nadzorom ljekara. Ona može bezbjedno koristiti antivirusne lijekove (za liječenje gripa), ali još jednom ponavljam, samo po savjetu ljekara. Lijekovi koje ne treba koristiti tokom dojenja mogu se nabrojati na prste jedne ruke. To su: citotoksični lijekovi (za tumor), ergotamin-derivati koji se koriste kod migrene, lijekovi koji uključuju soli zlata i oni koji suprimiraju imunološki sistem – ističe prof. Civilibal Mahmud.
Šta treba znati o virusu ZIKA
Ovu rijetku tropsku bolest prenose Aedes aegypti komarci. Virus je otkriven 1947. godine u Ugandi, a prvi nosilac bio je majmun Zika. Virus se širio uglavnom po tropskoj Africi, jugoistočnoj Aziji i Pacifiku, a od prošle godine hara i Latinskom Amerikom. Ljudi zaraženi virusom uglavnom imaju smptome poput blage groznice, osipa, bolova u mišićima i zglobovima, slabosti, glavobolje i konjunktivitisa.
Ove tegobe traju obično 2-7 dana. Trenutno ne postoji vakcina niti terapija, pa se preporučuje izbjegavanje zahvaćenih područja, a upozorenje se posebno odnosi na trudnice. Drugi način prevencije je zaštita od uboda komaraca nošenjem svijetle odjeće dugih hogavica i rukava i mazanjem sredstava protiv komaraca. Iako je ubod zaraženog insekta primarni način prenosa virusa, u dva slučaja je otkriven i seksualni put prenosa, jer je virus bio prisutan u sjemenoj tečnosti.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije poručuju da još uvijek ne postoje dokazi da Zika virus prouzrokuje nedovoljnu razvijenost mozga i lobanje kod beba. Ipak, razloga za zabrinutost ima jer se sve više djece u zahvaćenim područjima rađa sa mikrocefalijom.
Kurir
Komentari