"Službenici Uprave carina, Carinske ispostave Aerodrom Podgorica, dana 04.03.2016.godine, privremeno su zadržali ručni sat sa oznakom »ROLEX« zbog sumnje da povređuje prava intelektualne svojine. U prethodnom periodu prekinuto je 9 carinskih postupaka po osnovu sumnje da prijavljena roba povređuje prava intelektualne svojine. Uprava carina ukazuje građanima da budu oprezeni prilikom naručivanja robe sa neoficijelnih sajtova zbog velike mogućnosti da se radi o krivotvorenoj robi", navodi se u saopštenju Uprave carina.
Kako navode u pošiljci pristigloj iz Republike Kine, za fizičko lice sa adresom u Crnoj Gori, nalazio se ručni sat sa oznakom ''ROLEX''.
"Zbog postojanja sumnje da roba povrjeđuje prava intelektualne svojine prekinut je carinski postupak, o čemu će, radi preduzimanja propisanih mjera, biti obaviješten pravni zastupnik kompanije “ROLEX SA” iz Švajcarske za Crnu Goru. Roba je zadržana do okončanja postupka u skladu sa Uredbom o postupanju carinskog organa sa robom za koju postoji sumnja da povređuje prava intelektualne svojine", saopšteno je.
Iz Uprave carina dodaju da je tokom februara ove godine ,u poštanskom prometu, prekinuto 9 carinskih postupaka za robu poslatu fizičkim licima.
"Radilo se o pojedinačnim pošiljkama, i to po jedan komad/par obuće koji su obilježeni znakom ''NIKE'' i ''UGG'', koja je zadržana po osnovu sumnje da povrjeđuje žigove koji su registrovani u Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.
Predmetna roba je kako se dodaje naručena iz Kine posredstvom raznih sajtova. Razlozi za sumnju da se radi o krivotvorenoj robi su: loš kvalitet robe, neadekvatno pakovanje, niske prijavljene cijene,...
"Ukazujemo građanima da budu oprezeni pri naručivanju robe sa neoficijelnih sajtova jer je vrlo moguće da se radi krivotvorenoj robi, što za posljedicu može imati oduzimanje ove robe od strane nadležnog carinskog organa i u zavisnosti od zainteresovanosti kompanije čiji zaštićeni žig nosi ova roba, i do uništenja iste", upozorili su iz Uprave carina.
Ističe se da naručivanje robe putem profila na društvenim mrežama spada u najrizičniju kategoriju internet prodaje, jer je kako kažu iz Uprave carina mogućnost utvrđivanja stvarnog prodavca, kao i organizatora prodaje krivotvorene robe gotovo nemoguća i nije u nadležnosti carinskog organa.
"A kupac koji naruči ovu robu, u najvećem broju slučajeva, ne može nadoknaditi troškove koje je imao- plaćanje cijene robe, poštarine, eventualnih sudskih troškova, troškova uništenja ove robe i sl.", zaključuje se u saopštenju.
Komentari