Članovi Vlade Srbije odali počast ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću
Foto: Anadolija

Trinaesta godišnjica njegovog ubistva

Članovi Vlade Srbije odali počast ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću

Članovi Vlade Srbije odali su počast ubijenom premijeru Zoranu Đinđiću, povodom trinaeste godišnjice njegovog ubistva.

Kod spomen ploče postavljene u dvorištu Vlade, na mjestu gdje je atentat izvršen, vijenac je u ime aktuelnih ministara, položio premijer Srbije Aleksandar Vučić. 

Prvi demokratski izabrani premijer Srbije i lider Demokratske stranke Zoran Đinđić ubijen je pre 13 godina, na ulazu u zgradu Vlade Srbije, oko 12.30 časova, nakon čega je uvedeno vanredno stanje u zemlji, koje je trajalo do 22. aprila, a u policijskoj akciji "Sablja" uhapšeno je 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih umjetnika, prenosi Anadolija.

Kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana, što je potvrđivala i činjenica da je planirano da se tog dana potpiše nalog za hapšenje jednog broja pripadnika te kriminalne grupe. 

Kao glavni u organizovanju ubistva premijera Đinđića, osumnjičeni su bili nekadašnji komandant raspuštene Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija i pripadnici zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, koji su ubijeni 27. marta u pokušaju policije da ih uhapsi. 

Milorad Ulemek Legija bio je u bjekstvu 14 mjeseci, ali se predao 2. maja 2004. godine i osuđen je na 40 godina zatvora, koliko je dobio i neposredni izvršilac atentata Zvezdan Jovanović, koji je uhapšen za vreme akcije "Sablja". Vrhovni sud je potvrdio ove presude u decembru 2008. 

U avgustu 2003. podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva. Suđenje im je počelo 22. decembra 2003. u Okružnom sudu u Beogradu, a 23. maja 2007. godine proglašeni su krivim i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora. 

U obrazloženju presude između ostalog je navedeno i da je ubistvo Zorana Đinđića političko ubistvo upereno protiv države, ali politička pozadina ubistva do danas nije rasvijetljena.

Zoran Đinđić bio je jedan od vođa Demokratske opozicije Srbije (DOS) i revolucije "5. oktobar", kojom je sa vlasti zbačen Slobodan Milošević. Iako je DOS prethodno porazio Miloševića i na saveznim i na republičkim izborima, za potvrđivanje pobjede moralo se izaći na ulice 5. oktobra 2000. godine. 

U januaru 1997. godine izabran je za gradonačelnika Beograda, iz koalicije "Zajedno", kao prvi nekomunistički gradonačelnik prijestonice Srbije od 1945. godine. 

Đinđić je rođen 1. avgusta 1952. godine, u Bosanskom Šamcu. Studirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, a osnovne studije završio je vrlo brzo, za tri i po godine. Doktorirao je 1979. na Univerzitetu u Konstancu, u Njemačkoj, na temu "Problemi utemeljenja kritičke teorije društva", dok mu je mentor bio jedan od najistaknutijih filozofa druge polovine 20. veka, Jirgen Habermas.

Iza sebe ostavio je suprugu, ćerku i sina.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.