"Siguran sam da će fer postupak pokazati svu tendencioznost i maštovitost tužioca. Izjašnjavam se da nisam kriv", rekao je Radončić, prenijela je Anadolija.
Radončić se na današnjem ročištu pred Sudom BiH izjasnio da nije kriv za djela koja mu se stavljaju na teret.
Sutkinja je prethodno istakla kako će sudski postupak, u slučaju da se Radončić izjasni da nije kriv, biti proslijeđen sudskom vijeću na rješavanje.
Asim Crnalić, advokat iz tima odbrane Radončića, izjavio je danas kako su njegovom branjeniku povrijeđena prava na privatnost u okviru pritvora kojeg vodi Sud BiH.
Crnalić je na današnjem ročištu o izjašnjenju o krivici Radončića zatražio od sutkinje Minke Kreho da se dodatno raspravlja i o dvije "okolnosti" vezane za navodnu povredu prava njegovog branjenika.
"Molim vas da se govori i o dvije okolnosti vezane za današnje ročište. Prvo pitanje je prijedlog koji smo uputili Sudu BiH za ukidanje pritvora. Druga okolnost je povreda prava na privatnost u uslovima pritvora što je pod okriljem Suda BiH. Riječ je o upadanju Državne agencije za istragu i zaštitu SIPA u privatne prostorije Radončića", rekao je Crnalić, navodi Anadolija.
Kreho je naglasila kako se o takvim tvrdnjama neće govoriti na današnjem ročištu te kako je Sud BiH o tome obaviješten putem medija.
Crnalić je po izlasku iz Suda BiH medijima pojasnio da su Radončiću povrijeđena prava prilikom njegove hospitalizacije u Univerzitetski klinički centar u Sarajevu (UKCS) gdje je iz pritvora smješten zbog zdravstvenih problema u srijedu, 9. marta.
"Ni ja ne znam do kraja šta se događalo, imam samo okvirne informacije, ali koliko znam, pripadnici SIPA-e su po nečijem nalogu pregledavali medicinsku dokumentaciju Radončića. Niko od nas ne želi da drugi zna kakvo je njegovo zdravstveno stanje, naše bolesti ne iznosimo javno. Dakle, to je povreda Zakona o zaštiti osobnih podataka i druga povreda je bila kad su išli u ambulantu porodične medicine gdje su takođe pregledavali sve podatke o bolesti koje Radončić eventualno ima i smatram da to nije dopustivo. Sud je naznačio da će ispitati o čemu se radi i da Sud BiH nikakav nalog nije dao. Dok god je optuženik u pritvoru, niko osim Suda BiH ne može dati takav nalog", rekao je Crnalić.
Radončić se nije izjasnio o krivici pred Sudom BiH na prethodnom ročištu u petak, 11. marta, jer je ranije zbog srčanih tegoba prebačen u Univerzitetski klinički centar u Sarajevu.
Optuženi u istom predmetu Bakir Dautbašić, suspendovani sekretar Ministarstva sigurnosti i kandidat za državnog ministra prometa i komunikacija, i njegova nevjenčana supruga Bilsena Šahman ranije su se izjasnili da se ne osjećaju krivim.
Svi pomenuti su optuženi za udruživanje radi činjenja krivičnog djela, ometanje rada pravosuđa i davanja nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Radončić se tereti za ometanje istrage u slučaju koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija, odnosno uticaja na svjedoka u tom predmetu Azru Sarić, djevojku ubijenog Ramiza Delalića Ćele. On je uhapšen 25. januara kada mu je određen jednomjesečni pritvor, a optužnica protiv njega podignuta je 5. februara.
Njegovo hapšenje uslijedilo je nakon što su ranije, pod istim optužbama, uhapšeni Dautbašić i Šahmanova.
Radončić je 17. februara pušten iz pritvora mjere zabrane - napuštanje adrese boravišta, sastajanje sa svjedocima koji su saslušani, davanje izjava medijima, kao i sastajanje ili komuniciranje s drugim osobama optuženim u predmetu "Bakir Dautbašić i drugi".
Tužilaštvo je od Suda BiH zatražilo ponovno vraćanje Radončića u pritvor što je i učinjeno 4. marta jer je optuženi prekršio mjere zabrane: napuštanje mjesta boravišta, kućnog pritvora i kontaktiranje s medijima.
Svi optuženi, osim Radončića, brane se sa slobode.
Komentari