Kako ublažiti bol koji nastaje pri nicanju zubića?
Ilustracija

Razvoj bebe

Kako ublažiti bol koji nastaje pri nicanju zubića?

Bebe različito reaguju na rast zubića. Dok je kod nekih mališana veoma bolan, kod drugih ovaj period prođe bez ikakvih problema. Pogledajte kako da prepoznate simptome i kako da odreagujete na iste...

Vrijeme izbijanja zubića se razlikuje od bebe do bebe. Tako se prva bijela tačkica na desnima može javiti u šestom mjesecu, ali i znatno ranije ili kasnije (u trećem ili čak četrnaestom mjesecu). 

Početak rasta zuba zavisi od mnogih faktora, baš kao i to kako će beba odreagovati na njihovo izbijanje. Dok se kod jednih javljaju brojni simptomi, kao što je pretjerano lučenje pljuvačke, kod drugih ne postoje apsolutno nikakvi znakovi rasta. 
 

Vrijeme je za zubić 

Zubići uglavnom izlaze u paru. Prvo izbijaju jedinica i dvojka u donjoj vilici, a nakon mjesec dana, ili nešto kasnije, stižu i dva zubića u gornjoj vilici. 

Okvirno vrijeme rasta zuba kod bebe: 

6. mjesec - donji centralni sekutići 

8. mjesec - gornji centralni sekutići 

10. mjesec - donji i gornji bočni sekutići 

14. mjesec - prvi kutnjaci 

18. mjesec - očnjaci 

24. mjesec - drugi kutnjaci

Koji su znakovi izbijanja zubića? 

Ne postoji neko jedinstveno pravilo kada rastu prvi zubi, ali postoje potencijalni znakovi koji ukazuju na to da će vaša beba uskoro imati zubić, a to su: 

Beba ima potrebu da nešto glođe 

Zbog pritiska koji se stvara tokom izbijanja zubića, beba ima potrebu da glođe stvari. Ovo "gickanje" je jedan od mogućih indikatora da će beba dobiti zubić. 

Otekle desni 

Prije nego što izađu prvi zubići može se desiti i to da se pojavi otok ili crvenilo u predjelu desnih. 

Pretjerano lučenje pljuvačke 

Lučenje veće količine pljuvačke može biti znak da djetetu izbijaju zubići, ali ne mora. Poznato je da je to normalna faza u razvoju beba. 

Nemiran san 

Izbijanje zubića dolazi u fazama i ponekad je iritacija više prisutna u toku noći, nego tokom dana. 

Vaša beba "vuče" uši 

Ne samo što može ukazivati na infekciju, ova radnja može da bude i pokazatelj izbijanja zubića. 

Promjena u načinu ishrane 

Bebe koje jedu čvrstu hranu možda će poželjeti da više sisaju ili piju iz flašice, jer kašika iritira njihove desne. S druge strane, neke bebe rade suprotno tako što jedu čvrstu hranu i stvaraju kontrapritisak.

 
Kako bebama ublažiti bol? 


Evo nekoliko metoda koje vam mogu biti od pomoći u ublažavanju simptoma rasta zubića: 

Mokra i hladna krpa 

Djeluje dobro, zahvaljujući tome što desni trnu pod hladnoćom. Takože možete probati i sa igračkom koja je prethodno bila u frižideru, ali imajte u vidu da ne treba mnogo da stoji. 

Masaža 

Ukoliko se zubići nalaze duboko u desnima i nisu stvorili otok, trljanje na mjestu gdje će da izbiju može da učini čuda. Radite ovo čistim rukama, sa rukavicama ili bez. 

Tablete 

Sirupi Ibuprofen i Paracetamol su odličan izbor koji će ublažiti bebama bol, sve dok se držite preporučene doze. 

Zabava 

Izbijanje zuba je baš kao i glavobolja i stvara loše raspoloženje. Stoga, vi uvijek možete da izaberete opciju da zabavite vaše dijete i da mu skrenete misli toplim zagrljajem ili novom igračkom.
 

Trikove koje ne bi trebalo da koristite 

1. Čvrsta hrana poput smrznutog ili prženog đevreka, smrznute banane i šargarepe, mogu biti opasne, jer grickanjem beba može i da proguta veće ili manje dijelove. 

2. Ne trljajte alkohol na otečene desni, jer čak i mala količina može da bude štetna po vaše dijete.

 
Kada dijete odvesti kod doktora? 

Ponekad znaci izbijanja zuba mogu zapravo biti znaci bolesti (kao što je visoka temperatura). Tada je najbolje da se obratite ljekaru. Isto tako, ukoliko se zubići ne pojave do 15. mjeseca, obratite se pedijatru koji će vas vjerovatno uputiti kod zubara kako bi snimio zube vašoj bebi. 

Proces izbijanja zuba traje dvije godine, ali kada prvi izbiju sve je lakše. Tada je najbolje da ih čistite redovno, bar dva puta nedjeljno, uz pomoć peškirića. 

Izvor: Yumama

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.