Danas u svijetu postoje mnoge organizacije koje se bave pomaganjem populaciji vodozemaca ugroženih razvojem saobraćajne infrastrukture, prenosi Anadolija
Putujući ka mjestima mriješćenja, žabe polažu svoja jaja i u obližnje vode koje im se nađu na putu.
Međutim, mnoge od njih nikad ne dođu na cilj, jer budu doslovno masakrirane od automobila i drugih prevoznih sredstava na svome opasnom putu. Na putevima danas postoje tzv. crne tačke za žabe i vodozemce. Nije rijedak slučaj da se u krajevima u kojima su putevi migracije žaba nalaze i saobraćajni znakovi koji upozoravaju na žabe na putu. Takve znakove nalazimo i u Sloveniji.
Osim toga, volonteri širom Slovenije u ovo doba godine postavljaju zaštitne ograde i čak, sami skupljaju žabe iIi ih prenose na drugu stranu cesta.
Kampanja spašavanja žaba, po mnogima je jedna od najdražesnijih ekoloških inicijativa, počela je i ove godine. Otkako su temperature tokom noći iznad nule, žabe su se počele buditi i započinju svoju proljećnu migraciju ka mrijestilištima.
Za to vrijeme volonteri ih kupe u kutije i kante i prenose preko cesta, a potom ih ostavljaju na sigurnim mjestima sa kojih one nastavljaju svoj put.
Inicijativa spašavanja žaba u proljeće ujedno je prilika za druženje ljudi svih starosnih grupa, od najmlađih do najstarijih.
Komentari