Šešelj: Prođoh bez kazne, ali možda sam mogao makar malo da dobijem
Vojislav Šešelj/Foto:AA

Lider radikala o presudi Haškog tribunala

Šešelj: Prođoh bez kazne, ali možda sam mogao makar malo da dobijem

Nakon prvostepene presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju kojom je oslobođen po svih devet tačkaka optužnice, koje su ga teretile za kršenje zakona i običaja ratovanja i zločine protiv čovječnosti na prostoru Hrvatske, BiH i Vojvodine, predsjednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj na konferenciji za štampu u Beogradu, rekao je da se ovog puta, „posle toliko procesa nevino optuženim Srbima, koji su kažnjeni drakonskim kaznama, pojavilo dvoje časnih sudija u Vijeću, koji su pokazali da su profesionalizam i čast iznad svakog političkog pritiska".

„Pojavilo se dvoje sudija Žan Klod Antoaneti i Mandijajen Angin iz Senegala koji su pokazali da su profesionalizam, čast i obraz iznad svakog političkog pritiska, odoljeli su svim pritiscima i donijeli sa pravnog aspekta jedinu moguću presudu“, rekao je Šešelj.

On je izrazio žaljenje što u nekim drugim procesima, poput procesa Radovanu Karadžiću, kojeg je Haški tribunal osudio na 40 godina zatvora, između ostalog, i za genocid, u Vijeću nisu bile prisutne „časne i poštene sudije“, jer smatra da bi bili oslobođeni u tom slučaju.

„Moj stav prema Haškom tribunalu, kao antisrpskom sudu i kao instrumentu novog svjetskog poretka, nije se ni za dlaku promijenio. Onog trenutka kada sam krenuo u Hag, znao sam da mi ni jedan zločin ne mogu dokazati, tamo sam pobio sva lažna svjedočenja i raskrinkao sva falsifikovana dokumenta, a posle me više nije mnogo ni interesovala izrečena presuda. Prođoh bez kazne, ali možda sam mogao makar malo da dobijem, da ne bjesne ovoliko srpski neprijatelji u Srbiji i van nje“, naveo je Šešelj, prenosi Anadolija.

Upitan da li će tužiti Haški tribunal, Šešelj je rekao da će prvo sačekati da vidi da li će se Tužilaštvo žaliti te da je on već 2012. u tužbi zatražio 12 miliona eura, zbog odugovlačenja procesa, ali da Republiku Srbiju, s obzirom da se sam predao Tribunalu, neće tužiti.

Komentarišući ovu presudu i njen značaj te značaj međunarodnih tribunala, Šešelj je kazao: 

„Međunarodni tribunali nemaju nikakvog pravnog smisla, oni su instrument zapadnih sila, kojim provode svoje političke ciljeve, a ovo sudsko vijeće je doprinijelo da se velikim dijelom skine ljaga sa srpskog naroda u pogledu prozivki za udruženi zločinački poduhvat, krivice za izbijanje građanskog rata, odgovornost za zločine u ratu itd.“

S obzirom da je rekao da što mu presuda bude teža, to će ideja „velike Srbije“ biti snažnija, Šešelj je odgovarajući na pitanje da li sada više ne postoji ideja "velike Srbije", rekao: „Citirali su moju izjavu iz sudskog procesa. Ideja 'velike Srbije' je podjednako snažna sa mnom i bez mene, ja sam samo malo doprinio svojim političkim i ratnim angažmanom.“

Upitan kakve reakcije očekuje iz regiona, Šešelj je naveo da ga one ne interesuju te da „ako slučajno budu bezobrazniji nego što je podnošljivo, onda će oni morati da strijepe od njegove reakcije, posebno Hrvati“.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju optužio je u januaru 2003. godine Vojislava Šešelja da je podsticao zločine protiv čovječnosti i za kršenje zakona i običaja ratovanja na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine od 1991. do 1993. Optužen je da je "govorima i izjavama doprinio da se kod izvršilaca stvori odluka da počine navedene zločine".

Šešelj se dobrovoljno predao Hagu 24. februara 2003. godine, gde je u pritvoru četiri i po godine čekao početak suđenja, do novembra 2007. godine.

Odlukom Sudskog vijeća Haškog tribunala, u novembru 2014. pušten je na privremenu slobodu u Srbiju do izricanja presude, kako je navedeno, iz humanitarnih razloga, jer mu se nekoliko nedelja ranije pogoršalo zdravstveno stanje.

Vojislav Šešelj je današnje izricanje presude dočekao u Beogradu. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.