PODGORICA – Projekcijom filma „Majka“ večeras (25. februar) u 20 sati u sali Dodest počeće trodnevna manifestacija „Dani kineskog filma“ koji se održava prvi put u Crnoj Gori. Publika će sjutra, u 20 časova, imati priliku da pogleda ostvarenje „Cvijeće rata“, dok jeu srijedu na programu film „Legenda o Mulan“. Filmovi su titlovani na engleski jezik, a ulaz je besplatan.
Na konferenciji za novinare koja je povodom početka minifestacije održana u KIC „Budo Tomović“ govorili su ambasador NR Kine Ži Žaolin, direktor KIC-a „Budo Tomović“ Zoran Šoškić i urednik filmskog programa KIC-a Miodrag Popović.
Kineska kinematografija
- U saradnji sa KIC „Budo Tomović“ došli smo do proširenja još jednog vida kultutne saradnje između naše dvije zemlje. Smatram da su kineski filmovi publici u Crnoj Gori još uvijek manje poznati, i nadam se da će se ona, nakon što pogleda filmove koji su na repertoaru, više zainteresovati za kinesku kinematografiju – kazao je Žaolin.
Zoran Šoškić je istakao da će filmska smotra, čak i u ovom redukovanom obliku, na pravi način predstaviti filmove novije kineske produkcije.
- Želja nam je bila da se na neki način trenutno stanje kineske kinematografije prikaže domaćoj publici – kazao je Šoškić.
Selekcija filmova
Miodrag Popović se u ime KIC-a zahvalio Ambasadi Kine na ukazanom povjerenju za odabir filmova.
- Dobili smo 12 naslova koji su urađeni u posljednje četiri godine. Naše skromno znanje iz oblasti filma nam je pomoglo da odaberemo baš ova tri ostvarenja – kazao je Popović.
Drama „Majka“ je rađena po istinitom događaju – tokom ranih šezdesetih, Kina se suočila sa nekoliko destruktivnih prirodnih katastrofa, a glad je pogodila čitavu zemlju. U gradu Šangaju, više od 3.000 siročadi je bilo u opasnosti od umiranja od gladi. Tadašnji premijer, Zhou Enlai je sklopio dogovor da pošalje siročad u unutrašnju Mongoliju, gdje su ih usvojile ljubazne lokalne mongolske porodice. Nakon više od 40 godina, ta siročad su postala bitni članovi Narodne Republike, ali i ostala djeca mongolskog naroda.
- U filmu je najteže raditi nešto se već desilo. Film je fikcija i kada date mašti na volju onda nemate problema, ali ako radite nešto što se već desilo, onda morate da pazite da nekoga ne uvrijedite ili iskarikirate određene stvari. Budžet za film „Cvijeće rata“ bio je 110 miliona dolara – u pitanju je ozbiljna produkcija, a u prilog tome ide i činjenica da u filmu glumi Kristijan Bejl – kazao je Popović.
Prema njegovim riječima pojam Mulan je toliko raširen u svijetu da su neki anerički studiji uzeli „Legendu o Mulan“ kako bi napravili blokbaster „Mulan“.
- Ko je pogledao taj dječji film, biće mu interesanto da pogleda i kineski film. Hua Mulan je bila heroina, koja se prerušila u muškarca da bi odbranila svog oca i priključila se vojsci Sjeverne Wei dinastije. Ta dobro poznata priča je adaptirana za ovaj film – kazao je Popović.
Manifestaciju su organizovali Ambasada NR Kine i KIC „Budo Tomović“.
(Izvor:Pobjeda)