Tijelo se bori protiv tetovaža i zato one dugo traju
Foto: Thinkstock

Tijelo se bori protiv tetovaža i zato one dugo traju

Složeni procesi u tijelu koji štite kožu od infekcija su isti oni koji omogućavaju mastilu da zauvijek živi u našoj koži.

Ljudsko tijelo odbacuje oko 40.000 ćelija kože na sat, ili oko 1.000.000 dnevno. To znači da sve što se nacrta po koži bi postepeno izblijedilo ili nestalo, prenosi b92.

Međutim, tetovaže se nanose pomoću posebnog pištolja koji probija spoljašnji sloj kože i mastilo unosi do dermisa, dubljeg sloja. 

To se postiže pomoću iglica koje se nalaze u pištolju a koje brzo ubacuju mastilo u vlakna i nerve dermisa. 

Kada se tetovaža nanese, imuni sistem reaguje kao da je napadnut i počinje da šalje ćelije na mjesto na kome je tetovaža odnosno rana i te ćelije počinju da obnavljaju kožu. To je zapravo ono što tetovažama omogućava da traju tako dugo. 

Ćelije poznate kao makrofagi putuju do rane i počinju da jedu boju koja je tamo deponovana. Druge ćelije i dijelovi kože kao što su fibroblasti upijaju mastilo, ali sa njim ne mogu ništa da urade pa on ostaje u koži.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.