"Bilo bi jako neodgovorno da se ponašamo kao da se to ovdje ne može dogoditi. Potrebna je jedna doza opreza kada je u pitanju ponašanje agencija, ali i nas građana prema tome. Ona naravno postoji i mislim da agencije koje se brinu o ovakvim sigurnosnim izazovima to rade na vrlo kompetentan i odgovoran način. S druge strane ne treba izazivati paniku niti strah", rekao je Azinović na konferenciji koju je u Konjicu organizovala misija OEBS-a u BiH, upitan o mogućnosti izvođenja velikih terorističkih napada u BiH.
Pri tome je pojasnio da i puno organizovanije države nisu u stanju da se suprostave novim bezbjednosnim iskušenjima budući da su počinioci terorističkih djela osobe koje nikada nisu bile zabilježene u policijskim dosijejima.
"To naravno nije slučaj samo u BiH. To je fenomen s kojim se bore i ne uspijevaju izaći na kraj čak niti puno kompetentije, bolje opremljene, ustrojenije i hijerarhijski bolje postavljene države. To postaje globalni fenomen", ocijenio je Azinović.
217 osoba otišlo u borbu na strani Islamske države
Profesor s Visoke škole CEPS-a i donedavni pomoćnik ministra bezbjednosti zadužen za terorizam Vjekoslav Vuković upozorio je kako veliki bezbjedonosni problem predstavljaju borci povratnici s ratišta, posebno iz Sirije i Iraka čije je kažnjavanje tek s jednom godinom zatvora ocijenio lošom porukom u borbi protiv terorizma.
Nezavisne
Komentari