S obzirom na vrijeme koje provode u vašim ušima, bubice se napune bakterijama i mastima. Iako cerumen (mast iz ušiju) izgleda odvratno, on je zapravo bezopasan i to je način na koje naše uho pokušava da se očisti od klica.
- Mnogi ljudi u ušima imaju veliki broj bakterija i one čine mikrofloru sa kojom oni nemaju problema. To znači da su te bakterije uobičajene i da ne stvaraju infekcije. Međutim, ako se broj tih bakterija nagomila i prelazi prag tolerancije, onda dolazi do infekcije - kaže Keli Renolds, profesorka zaštite zdravlja na Univerzitetu u Arizoni.
Pravi problem sa bubicama jeste taj što su one lepljive, pa lako skupljaju sve stvari iz okuženja. Ako je vosak ostao na bubici on će pomoći bakteriji, koju ste pokupili u prevozu, kafiću ili teretani, da preživi sve dok ponovo ne upotrijebite slušalice. Ne samo što će bakterija preživjeti, već ona može i da se umnoži.
- Istraživanja su pokazala da bubice izazivaju povećanje količine bakterija čak 11 puta - kaže Renolds.
Zaboravljanje slušalica može biti pravi pakao, ali pozajmiti ih od nekoga može biti pravi pakao za vaše zdravlje.
- Kao što sam napomenula, vi možete da nosite te bakterije bez problema, ali kada pozajmite tuđe slušalice, taj broj se udvostručuje. Pritom unosite i nove bakterije, na koje vaše tijelo može burno da reaguje. Ako tuđa bakterija dođe u kontakt s nekom ranicom, ona može izavati infekciju i brojne probleme. To može da se desi i kada ih mijenjate s vašim partnerom, jer nije isto kada dijelite bakterije iz usta i ušiju - objašnjava Renolds.
Slušalice doprinose rastu bakterija
Slušalicama blokirate slobodan dotok vazduha i tako stvarate pogodnu klimu za razvoj bakterija.
- Na taj način ste vi zarobili vlagu i toplotu. To su idealni uslovi za razmnožavanje bakterija i gljivica. Ovo se posebno odnosi na situacije kada bubice nosite prilikom neke fizičke aktivnosti - kaže Renolds.
Svakako dijeljenjem slušalica ne možete da zaradite grip, ali dolazite u kontakt s tuđim cerumenom, gljivicama, bakterijama, mitiserima, bubuljicama, ali i šminkom, ako je ta osoba poput Kajli Džener.
Rješenje: Redovno dezinfikujte slušalice
Ne morate da čistite bubice svaki dan, ali ih dezinfikujte jednom nedjeljno, na taj način ćete smanjiti količinu nagomilanih bakterija. Ukoliko baš morate da ih dijelite, denzinfekciju uradite prije i poslije.
- Prvo skinite sav vosak, a onda natopite vatu alkoholom ili nekim dezinfekcionim sredstvom i pređite ne samo preko bubica, nego i preko kabla. Samo obavezno vodite računa da one ostanu suve - poručuje Renolds.
Takođe bi bilo dobro da imate neku futrolu u kojoj ćete držati samo njih, ali i da ih nosite pravilno.
24sata.rs
Komentari