Iako isprva ni vlasnici ovaca, porodice Pranješ i Đotlo, kao ni lovci nisu vjerovali da bi krivac za ovaj pokolj mogao biti vuk, vještak i član interventnog tima za vuka Vedran Slijepčević je na osnovi tragova očnjaka i otiscima stopala u blatu potvrdio da se radi o životinji iz porodice pasa.
Iz Ministarstva zaštite okoline i prirode juče je potvrđeno da se najvjerovatnije radi o vuku.
" U četvrtak je usmrćeno 46 jagnjadi, dok je njih šest povrijeđeno, a tri su nestala. U nedjelju su usmrćena tri jagneta, dok je 14 povrijeđeno, a četiri nestala. Na osnovu istrage utvrđeno je da je štetu vjerovatno počinio vuk", piše zagrebački Jutarnji list.
Josip Kusak, stručnjak za vukove s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, otkrio je da je jedna od nekoliko projekcija mogućeg širenja vukova izvan Dalmacije, Like i Gorskog kotara, izrađena prije 12 godina, upućivala upravo na to da bi vuk kad-tad mogao početi da zaposijeda Slavoniju. Ipak, kaže kako nije vjerovao da će uspjeti zaposjesti Park prirode Papuk .
Uprkos sve češćoj pojavi vukova u Slavoniji, u izvještaju o stanju populacije tih predatora u 2015. piše da je u zadnje dvije godine brojka od 212 jedinki pala ispod 200. Najčešći uzrok je krivolov, a u manjoj mjeri stradanja na putevima.
Inače, populacija vukova u Hrvatskoj još je mala i ugrožena.
Komentari