Pravilnim zamrzavanjem hrane čuvamo minerale i vitamine
Foto:Ilustracija

Razlozi zbog kojih treba zamrzavati namirnice

Pravilnim zamrzavanjem hrane čuvamo minerale i vitamine

Iako se dugo mislilo da zamrznuta hrana nije zdrava jer se na taj način uništava kvalitet namirnica, pravilnim zamrzavanjem može da ostane dugo svježa i da ne izgubi minerale i vitamine. Ima više razloga zašto treba zamrzavati namirnice...

Naravno, važno je pravilno zamrzavati namirnice, a evo i kako.

Voće

Ako zamrzavate voće, ono mora da bude kvalitetno, zrelo, bez udarenih ili trulih mjesta. Vodenasto voće poput grožđa, kruške, dinje, breskve i slično nije pogodno za zamrzavanje.

Povrće

Povrće kao i voće mora da bude svježe, kvalitetno, dobro oprano, isjeckano i kratko blanširano. Blanširanje je neophodno jer se kratkim potapanjem u vrelu vodu ubijaju razni fermenti i klice, a povrće postaje mekše i lakše za pakovanje. Nemojte da zamrzavate krompir, zelenu salatu, rotkvice i paradajz. Pečurke mogu da se zamrznu, ali je najbolje da se biraju mesnatije zbog manjeg udjela vode. Prije pakovanja potrebno ih je kratko blanširati.

Meso

Meso je najpogodnije za zamrzavanje, a preporučuje se da paketići ne budu teži od 2,5 kilograma. Najosetljivije je mljeveno meso, jer ima najkraći rok trajanja, a prilikom pakovanja potrebno je da se istisne sav vazduh iz kesice jer on isušuje meso i prouzrokuje gubitak arome.

Mlijeko

Ukoliko želite da zamrznete mlijeko, odaberite punomasno. U procesu zamrzavanja na površini mlijeka nastaće led, koji će promjeniti njegov ukus i izgled nakon odmrzavanja. Zamrznuto mlijeko odmrzavajte u frižideru i upotrebite ga u roku od nekoliko dana.

Maslac i margarin

Maslac i margarin prije zamrzavanja obavezno umotajte u alu-foliju.

Jaja

Jaja mogu da se zamrzavaju cijela ili odvojeno (žumance i bjelance), ali nikako u ljusci, jer ona puca. Ako zamrzavate cijelo jaje, ulupajte žumance i bjelance i dodajte so ili šećer. Nikada nemojte da zamrzavate kuvana ili pržena jaja jer ona tada postaju gumasta. Zamrznuta jaja treba da se odmrzavaju u frižideru i upotrebe u roku od dva dana.

Sirevi

Sirevi mogu da se zamrzavaju, ali postoji razlika između tvrdog, mekog i svježeg sira. Polutvrdi su najpogodniji za zamrzavanje, ali je jako važno da ne budu teži od 500 g ni deblji od 2,5 cm kako ne bi gubili aromu i postali tvrdi. Trebalo bi da ih dobro uvijete u alu-foliju, odnosno u kesicu za zamrzavanje. Meki sirevi lako se zamrzavaju, ali moraju da budu zreli jer se inače proces zrenja zamrzavanjem usporava. Sveži kravlji sir može da se zamrzne ako ima nizak procenat masti.

Hljeb i peciva

Hleb, kao i ostala peciva, lagano se zamrzava i može da ostane svjež i po nekoliko mjeseci. Savjet je da se prije zamrzavanja stavi nekoliko minuta u rernu.

Riba

Riba mora brzo da se zamrzne jer hladan šok konzervira ribu, pa ne može da izgubi svoju hranljivu vrijednost. Pakujte je sirovu, kuvanu ili pečenu; cijelu, isječenu na filete ili odreske. Prije zamrzavanja potrebno ju je očistiti, oprati i osušiti. Najbolji način pakovanja ribe je uvijanje u alu-foliju, a zatim u kesicu

(Izvor:kolektiv.me)