Kako javljaju makedonski mediji, demolirana je kancelarija predsjednika Đorđa Ivanova.
Situacija je eskalirala kada je nekoliko desetina mladića bukvalno demoliralo Predsjedništvo, izbacili su namještaj i spalili sve na ulici, a potom je intervenisala policija i privedeno je desetak ljudi, javila je Al Džazira.
Građani su jajima i kamenjem zasuli zgradu Predsjedništva i zapalili sliku predsjednika Ivanova.
Među njima je i predsjednik SDSM-a Zoran Zaev koji je još jednom potez predsjednika nazvao "državnim udarom".
Kako navodi Al Dažazira, procjenjuje se da je najmanje 3.000 učestvovalo u protestima.
Prethodno su pristalice Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i građanske organizacije pozvale Ivanova da povuče odluku o aboliciji 56 osoba, većinom političara, i da ode s dužnosti.
Do sukoba je došlo kada su demonstranti pokušali da probiju kordon policije i upute se ka sjedištu vladajuće VMRO-DPMNE. Demonstranti su se u stampedu razbježali sa ulica makedonske prijestonice.
Građani Skoplja već drugi dan izražavaju revolt zbog odluke Ivanova da pomiluje odgovorne za aferu "prisluškivanje".
Pristalice vladajuće VMRO-DPMNE okupile su se ispred opozicione SDSM, javljaju makedonski mediji, koji izvještavaju da je do tuče i incidenata došlo i tokom protesta u Bitolju.
Kako navode makedonski mediji, Ivanov i dalje odbija da primi zapadne ambasadore, a SAD su ranije danas osudile njegovu odluku da blokira istragu o aferi "prisluškivanje", upozorivši da će to naškoditi šansama Makedonije da uđe u NATO i EU.
Odlukom o aboliciji odgovornih za aferu "prisluškivanje", Ivanov je pomilovao bez sprovođenja postupka, između ostalog, bivšeg premijera i lidera najuticajnije vladajuće partije VMRO-DPMNE Nikolu Gruevskog, bivšeg šefa tajne službe Sašu Mijalkova i ministarku poicije Gordanu Jankulovsku.
U aferi "prisluškivanje", koja je trajala gotovo godinu dana, a koju je pokrenuo lider najuticajnije opozicione SDSM Zaev objavljeno je više desetina video i audio zapisa koji govore o tome da je vlada Gruevskog, tokom devet godina vladavine, prisluškivala više od 20.000 ljudi - političara, akademika, novinara, pa čak i sveštenika.
Političke tenzije u Makedoniji su veoma povišene u proteklih 24 časa, pa su u pitanje dovedeni i izbori zakazani za 5. jun, navode makedonski mediji.
Komentari