Demonstranti u organizaciji građanskog pokreta "Protestujem", deveti put su na uličnim protestima tražili ostavku predsjednika MakedonijeĐorđa Ivanova zbog odluke o aboliciji političara,a zahtijevali su i odlaganje poslaničkih izbora koji su zakazani za 5. jun, jer za njih ne postoje uslovi.
Te proteste koji su nazvani "Šarena revolucija" podržale su makedonske opozicione stranke predvođene Socijaldemokratskim savezom Makedonije Zoran Zaeva i albanska opoziciona stranka Besa.
Demonstranti koji traže i ostavku Vlade Makedonije i formiranje ekspertske vlade koja bi pripremila fer i kredibilne izbore, večeras su bojom građali zgradu Vlade. Najveći dio je završio na ogradi, ali je poneka fleka napravljena i na bijeloj zgradi u baroknom stilu, dok je ostatak boje prostut na ulici ispred.
Građani koji su nezadovoljni desetogodišnjom vladavinom VMRO DPMNE uobičajeno su, kao i prethodnih dana, protest započeli oko 18.00 sati ispred zgrade Specijalnog tužilaštva za prisluškivane razgovore. Tokom protestne povorke oko deset hiljada demontranata je skandiralo glavni slogan, "zaštitni znak" građanskih protesta "Nema pravdve, nema mira!", kao i "Ostavka, ostavka!".
Prije dolaska do zgrade Vlade prošli su ispred Kancelarije EU u Skoplju, gdje ih je trostruki kordon policije spriječio da nastave prema centru grada gdje je Skupština Makedonije, ispred koje se održavao skup podrške vladajućoj stranci.
Na skupu koji je nazvan "veliki narodni sabor", a ispred parlamneta ga je poslije nekoliko dana pauze organizovao provladin Građanski pokret za odbranu Makedonije (GDOM), po slobodnoj proceni okupilo se oko 5.000 ljudi.
Na tom skupu je zatraženo održavanje izbora 5. juna i pružena je podrška VMRO DPMNE Nikole Gruevskog.
Učesnici tih demonstracija, od kojih su mnogi organizovano dovedeni iz unutrašnjisti, tražili su da se "stavi kraj destruktivnim scenarijima opozicije".
Kako su prenijeli neki mediji, Aleksadan Pandov iz GDOM je najavio da će to provladino udruženje podneti inicijativu Ustavnom sudu za privremenu zabranu rada udruženja i nevladinih organizacija koje "ruše državnost Makedonije".
Ulice u centru Skoplja bile su zatvoren za saobraćaj vozila, a jake policijske snage, s vodeni topovima, raspoređene kako bi spriječile približavanje antivladinih i provladinih demonstranta.
Pored Skoplja, antivladini protesti u organizaciji građanskog pokreta "Protestujem" večeras su održani i u Bitolju, Velesu, Štipu, Gostivaru, Strumici, Kumanovu i Kavadarcima.
Beta
Komentari