Ona je navela da se prvi put u svojoj istoriji EU suočava sa egzistencijalnom prijetnjom, ali da nije riječ samo o terorizmu i da svakako nije riječ o migracijama jer, kako je rekla, EU ima sredstva da spriječi radikalizaciju i može da savlada priliv migranata, zaštiti živote i izgradi snažna partnerstva sa zemljama u regionu i šire.
"Egzistencijalne prijetnje dolaze iz unutrašnjosti naših granica. Naša Unija je u opasnosti kada gradimo zidove umjesto da ih rušimo i kada se ponašamo kao "Evropljani na određeno vrijeme". Pozivamo u pomoć kada nam je potrebna, ali nismo spremni da pomognemo", istakla je ona.
Prema njenim riječima, "ako diskriminišemo ljude na osnovu boje kože, jezika kojim govore, načina na koji se mole, Unija je u opasnosti".
"Svijetu je potrebna snažna Evropa, više nego ikada. Imamo odgovornost prema sopstvenim građanima, ali i prema ostatku svijeta", poručila je Mogerini, dodavši da, kako se uvjerila, svuda u svijetu ljudi sa divljenjem i nadom gledaju u Evropu.
Uprkos svim poteškoćama, naglasila je, Evropa i dalje ima jedini uspješan proces regionalne integracije i najbogatiji je kontinent u svijetu.
"Ni na jednom mjestu u svijetu nema toliko slobode - slobode izražavanja, kretanja, da se molite ili ne molite, da volite, da glasate, da birate sopstvenu sudbinu i radite na njenom ostvarenju. Svuda u svijetu smo prvi trgovinski partner, prvi investitor, prvi donator humanitarne i razvojne pomoći, prva diplomatska sila, a prečesto zaboravljamo koliko jaki možemo biti", ističe ona.
Evropi je, kako kaže, potrebno liderstvo, a ne populizam, treba je zaštititi i reformisati, promijeniti i spasiti.
"Zato nam je potreban Dan Evrope. Da budemo ponosni na ono što smo postigli, da imamo na umu da to ne smijemo da posmatramo kao gotovu činjenicu i da shvatimo da je Evropa potrebna kako Evropljanima, tako i onima koji nisu Evropljani", zaključila je Mogerini u poruci koju je objavila Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) na Tviteru.
Istovremeno, šef njemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer u poruci na toj društvenoj mreži podsjetio da je prije 71 godinu okončan Drugi svjetski rat, a Evropa ostala u ruševinama.
On je izrazio zahvalnost što je Njemačka od tada ponovo primljena u središte međunarodne zajednice nakon što je svijet podvrgla ratu i stradanjima tokom 20. vjeka, a Evropa postala veliki projekat saradnje i razumijevanja.
"Zahvalni smo na tome. Mi Njemci, naročito u kriznim vremenima kao što su ova, snosimo posebnu odgovornost za mir i razumjevanje", napisao je Štajnmajer.
Poruku na Tviteru povodom Dana Evrope objavio je i bivši ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt, koji je istakao da bi "zatvaranje vrata novim članicama EU značilo otvaranje vrata opasnim novim nacionalizmima u susjedstvu EU".
On je, takođe, izrazio nadu da će predstojeća Evropska globalna strategija dati podsticaj daleko snažnijoj zajedničkoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici EU i ocijenio da je jedinstveno tržište ekonomski temelj evropske integracije, te da ga treba produbljivati i proširivati.
Tanjug
Komentari