Učenici su najprije posjetili Plavsko jezero-najveće ledničko jezero u Evropi. O karakteristikama jezera predavanje je održala prof. bilogije Srednje Stručne škole „Bećo Bašić“ iz Plava Eldana Canović koja je predsjednica skupštine SRD Plav.
"Ovo jezero je od međunarodnog značaja, jer predstavlja migrantornu stanicu za ptice selice sjevera Evrope. Pored toga krakteristika jezera je to što jedino ima autohtone vrste lipljen i mladicu", saopštila je ona.
Na samom licu mjesta, kako ističe, učenici su se uvjerili u negativnu evoluciju jezera koja vodi ka smanjenju njegovih dimenzija pod antropogenim djelovanjem.
Sljedeća destinacija na putovanju su bili Ali-Pašini izvori gdje su učenici vidjeli očaravajuću ljepotu prirode koja nije nažalost favorizovana u turističkom smislu. Ekološka ekspedicija je dalje krenula prema Grebajskoj dolini.
"Netaknuta priroda, čiste rijeke i izvori, prostrane livade, bogate su bujnom vegetacijom i cvjetovima intezivnih boja i na momente zastrašujući vrhovi, koji se kao čuvari izdižu iznad doline i sežu u nebo. Ogromno bogatstvo flore i faune ovog kraja može se dočarati podatkom da na ovom prostoru raste oko 1700 biljnih vrsta što čini polovinu crnogorske flore. Od toga broja su 30 endemi jugozapadnih Prokletija. Takođe postoji i veliki broj ljekovitih biljaka i šumskih plodova što predstavlja značajan resurs ovoga kraja naučno-rekreativna ekspedicija završena je usponom uz Prokletije do same albanske granice i sniježnih vrhova" kazao je profesor Tomović.
Ekolozi će i u narednom periodu organizovati ovakva putovanja, jer su druženje i uživanje u ljepoti prirode prioritet.
Komentari