Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je vlade, poslovne zajednice i humanitarne organizacije da se obavežu da će nastojati da prepolove broj raseljenih do 2030. godine.
Sa 60 miliona raseljenih širom svijeta i najmanje 125 miliona onih kojima je potrebna pomoć i zaštita u najvećoj humanitarnoj krizi od Drugog svjetskog rata, Ban je rekao da samit predstavlja šansu za "drugačiju budućnost".
On je upozorio da ostvarivanje ciljeva nije lak zadatak i da zahtjeva "političku volju kakva nije viđena prethodnih godina".
Kanada je obećala 274 miliona dolara sredstava agencijama UN za pomoć žrtvama prirodnih katastrofa i oružanih sukoba.
"Kad vidimo da se bolnice bombarduju moramo da kažemo jasno i glasno da je to neprihvatljivo", rekla je kanadska ministarka za međunarodni razvoj Mari-Kler Bibo.
Redžep Tajip Erdogan, predsjednik Turske, zemlje koja je primila tri miliona sirijskih izbjeglica, optužio je Zapad da čini malo da pomogne Sirijcima.
On je rekao da teret podnošenja svjetskih kriza treba bolje da se rasporedi. Takođe je zatražio reformu Savjeta bezbjednosti UN naglasivši da "sudbina čovječanstva" ne može da zavisi od njegovih pet članica koje imaju pravo veta.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da mora da se poboljšaju načini isporuke humanitarne pomoći.
Na dvodnevnom samitu učestvuju predstavnici 150 zemalja, među kojima je 57 premijera, lideri međunarodnih agencija i nevladinih organizacija, kao i poznate ličnosti poput glumaca Šon Pena i Danijela Krejga.
Samit, međutim, protiče u senci bojkota humanitarne organizacije Ljekara bez granica i sumnji da može da donese opipljive rezultate, navodi AFP
Tanjug
Komentari