Tom prilikom Goranović se sastao sa predstavnicima ovih institucija, koji su ga upoznali sa radom i najvažnijim aktivnostima. Sastancima je prisustvovao i ambasador Crne Gore u Mađarskoj, Mirsad Bibović.
György Fekete, predsjednik Akademije umjetnosti Mađarske je istakao da Akademija posvećeno radi na promociji mađarske kulture, ali i stvara prostor za predstavlanje drugih zemalja u Mađarskoj. U tom smislu, postoji interes za uspostavljanje kontakata i razmjenu sa crnogorskim institucijama kulture.
Organizovanjem izložbe mađarskih umjetnika u Crnoj Gori i crnogorskih u Mađarskoj nastavila bi se dobra saradnja dvije zemlje, istakao je Goranović. Krajem prošle godine u Crnoj Gori su organizovani Dani mađarske kulture koji su bili odličan uvod za programe koje bi se i u narednom periodu mogli realizovati.
Prostor za uspostavljanje intenzivnije saradnje, kako je ocijenjeno, postoji i u oblasti promocije kulturne baštine.
Goranović je naveo da Crna Gora i Mađarska baštine bogatu kulturu i tradiciju, što predstavlja dobar okvir za uspostavljanje saradnje sa Nacionalnom bibliotekom Crne Gore “Đurđe Crnojević”.
Sagovornici su predložili da dvije biblioteke realizuju zajednički program kojim bi promovisali dva izuzetno značajna izdanja, crnogorski “Oktoih” iz 1493.godine I “Hroniku Mađara”, prvu štampanu knjigu u Mađarskoj, koja je objavljena 1473.godine. U tom smislu predloženo je potpisivanje Sporazuma o saradnji izmedju dvije nacionalne biblioteke kojim bi se konkretnije definisali projekti koji će se realizovati.
Komentari