Širom svijeta je kupljeno 300 miliona pari originalne verzije ove obuće, a broj se povećava kada se računaju i brojne kopije. Kroksice su od svog pojavljivanja 2002. podijelile ljude na one koji "nikada neće staviti to ogavno čudo na stopala" i one koji se kunu u njihovu udobnost i praktičnost, prenosi 24sata.rs.
Pored toga što su udobne, one masiraju vaša stopala i ne mogu da potonu. Jedan korisnik je napisao i da su sjajne za šetanje pasa, jer ovu obući možete isprati crijevom, za razliku od patika koje zahtjevaju ozbiljno ribanje.
Međutum, pored svih pozitivnih iskustava, ljekari ne savjetuju nošenje ove obuće.
- Kroksice nisu pogodne za nošenje tokom cijelog dana - kaže ljekarka Megan Lejhi, koja radi na pedrijatriji u Čikagu i bavi se povredama kostiju i zglobova.
Iako imaju dobru podršku za luk, one nemaju adekvatnu podršku za pete.
- Kada je peta nestabilna, prsti imaju tendenciju da se grče, a to može dovesti do deformiteta prstiju, problema s noktima, ali i do žuljeva - objašnjava Lejhi.
Predsjedinik Američke akademije za sportsku medicinu, dr Aleks Kor kaže da je najvažniji dio obuće podrška koja postoji između pete i prstiju, koji je zapravo središnji dio đona.
- Pacijenti imaju veće šanse za bolove u stopalima, ukoliko mogu da saviju svoju obuću tako da mjesto gdje treba da budu prsti dodiruju mjesto gdje treba da se nalazi peta. Svakodnevno, vidim pacijente koji dolaze u moju kancelariju i žale se da ih boli svod ili pete kada nose krosksice - kaže Kor.
Postoje samo dvije vrste pacijenata kojima mogu da preporučim kroksice kao udobu obuću, a to su oni koji imaju visok ris ili pate od oticanja stopala i zglobova, a svi ostali bi trebalo da ih izbjegavaju, pritom niko ne bi trebalo da ih nosi više od osam sati- smatra Kor.
Dakle, savjet ljekara je da ove papuče možete da nosite na plažu i u nekim kratkim intervalima, ali ne po cio dan i nikako za duge šetnje i odlaske u prirodu.
Komentari