Danas je sve na minimumu. Nekada poljoprivredni kraj, danas je miran. Ekipa Anadolije zatekla je tek poneku osobu na putu do Marićke, ali i u selu. Svi su na njivama i obavljaju svoje svakodnevne obaveze.
O problemu nesklapanja brakova govorio je Slaviša Pančić, sveštenik u parohiji Marićka. Podsjetio je da u ovoj parohiji postoje tri matične škole u kojima je veoma mali broj djece.
"Što znači da, generalno, sela u BiH na neki način nestaju i to je problem, ne samo ove parohije nego i drugih mjesta u BiH. Statistika je jednostavna jer je '70-ih godina bilo u prosjeku 50 sklopljenih brakova na godišnjem nivou. Krštenih je bilo 80, 90 ili 100, a umrlih 20, 30, 40. Međutim, 2014, 2015, 2016. i, vjerovatno naredne godine, sve se okrenulo. Sahrana 40, 50, krštenja pet ili šest, vjenčanja dva ili tri, i to sve govori", ispričao je sveštenik Pančić.
Istakao je da samo u ovom selu ima oko 200 neženja koji su već davno trebali da budu roditelji, ali, nažalost, nisu.
"Generalno, problem je rat koji je učinio svoje, ali ne treba gledati u prošlost nego u budućnost. U ovom selu ima oko 200 muškaraca koji su već trebali da sklope brak i imaju makar po jedno dijete. Dakle, 200 muškaraca po jedno dijete je 200 djece i sve te škole bi na neki način bile pune", naglasio je sveštenik Pančić.
Rješenje, kako je kazao, postoji.
"Mislim da oni koji su zaduženi za takve stvari imaju rješenje. Ima i mnogo ljudi koji su u nekim jakim firmama, imaju po 40 godina, ali nisu u braku. Jednostavno, njegov pretpostavljeni treba da mu postavi uslov: ili brak, žena i djeca, ili umanjena plata. Ili upražnjeno radno mjesto na koje bi došao neko ko ima dvoje ili troje djece", pojasnio je sveštenik Pančić.
Prema njegovim riječima, tako je uradio Zapad. I u Marićkoj, kao i u većem dijelu BiH, problem je nezaposlenost, ali ima i onih koji su zaposleni, a ne odlučuju se na brak.
"U ovom selu ima 15 djece, a škola je od prvog do petog razreda. Za ovaj prostor, vrlo malo. Marićka, kao parohija, ima oko 410 domaćinstava, ali ima tri područne škole i sve tri su maltene u fazi zatvaranja. Dakle, mnogo je onih koji se nisu oženili ili udali i koji bi trebali da sklope brak", poručio je sveštenik Pančić.
Takvog mišljenja nisu i neženje ovog sela. Razgovarajući sa novinarom Anadolije, mada pred kamere nisu htjeli, stanovnici poručuju da je "brak njihova privatna stvar".
Kako kažu, oni se bave svakodnevnim obavezama, uglavnom poljoprivredom i da li će se neko od njih oženiti tiče se samo njih i nikog više. Takođe, poručuju da je malo onih djevojaka koje bi živjele na selu, jer svi uglavnom žele u grad.
Komentari