Švajcarci rekli NE garantovanom prihodu od 2.500 franaka
Ilustracija

Dobijanje novca bez rada je nezamislivo

Švajcarci rekli NE garantovanom prihodu od 2.500 franaka

Na referendumu Švajcarci su odbacili predlog da svaki stanovnik treba da dobije od vlade garantovani mjesečni prihod u iznosu od 2.500 franaka, koliko je prema procjeni stručnjaka, dovoljno za minimalne mjesečne troškove.

Inicijativa za bezuslovni osnovni prihod predviđala je uvođenje mjesečnog prihoda za sve Švajcarce i strance koji žive u zemlji više od pet godina, bili zaposleni ili ne.

Nepolitička grupa koja je pokrenula tu inicijativu predviđala je da svako u Švajcarskoj mjesečno bezuslovno dobija po 2.500 švajcarskih franaka (2.260 eura) što je iznos koji zadovoljava minimalne životne troškove, i 650 franaka za svako dijete.

Švajcarska vlada je savjetovala građanima da odbace predlog, a ankete prije glasanja su pokazivale da on neće biti prihvaćen u zemlji koja je poznata po politici slobodnog tržišta, visokoj tehnologiji i kapitalističkom finansijskom sektoru, prenosi AP. 

Za većinu Švajcaraca koji jako cijene vrijednost rada, dobijanje novca bez rada je nezamislivo.

"Švajcarci su danas realistično procijenili inicijativu", rekao je politikolog Andreas Ladner za švajcarsku televiziju.

"Biti plaćen bez rada, bio bi veliki korak. Inicijativa nije bila mnogo jasna, i prije svega joj je bio cilj da podstakne raspravu", rekao je Ladner.

Švajcarci su, međutim, na današnjem referendumu podržali predlog zakona o ubrzanju procedure za zahtjeve za azil, koju je odobrilo 66 odsto građana. Po novoj proceduri, velika većina zahtijeva treba da se riješi za najviše 140 dana.

Oni su, takođe, podržali "predimplantacionu genetičku dijagnostiku" (PGD), tehniku kojom se biraju embrioni prije implantacije ili zamrzavanja, ali samo za parove koji u porodici imaju tešku nasljednu bolest ili koji ne mogu da dobiju dijete prirodnim putem. Za ovaj predlog glasao je 61 procenat građana.

Na referendumu 2012. stanovnici ove zemlje u srcu Evrope odbili su da produže plaćeni odmor sa četiri na šest nedjelja, strahujući da bi to moglo da utiče na pad konkurentnosti.

RTS/Beta

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.