Konferencija se pod pokroviteljstvom Sindikata penzionera Italije i FERPA-e (Organizacije za Europske federacije umirovljenika i starijih osoba) održala pod sloganom "Poštovanje starijoj osobi - siromaštvo penzionera i starijih osoba i kako ga riješiti", prenosi Anadolija.
U BiH 70 posto penzionera prima penziju u visini od 326 konvertibilnih maraka (KM) iako su najodgovorniji u isplaćivanju obaveza prema državi, ustvrdila je Masija Sejmenović, predsjednica Sindikata penzionera u BiH.
Zbog toga, kako je kazala ona, na kraju mjeseca penzioneri žive na "pola hljeba i pola litre mlijeka".
"Najteže stanje je u Jugoistočnoj Evropi, tu je stanje najalarmantnije. Razlog je uređenje BiH kakvo jeste, dva entiteta, deset kantona koji su, po nama, država svaki za sebe, sva prava penzionera su različita. Znate koliko nam kasne penzije koje smo zaradili. Smeta nam neodgovorna vlada, kaže nam da smo mi penzioneri rastrošni, puno pijemo kafe, rastrošni smo, nosimo mobilne telefone. Topli obrok u javnim i državnim ustanovama je veći od penzije penzionera. Penzioneri i starije osobe žive ispod svakog ljudskog dostojanstva", istakla je Sejmenović.
Prema njenim riječima, starije osobe su naročito ugrožene u ruralnim područjima. Poseban problem, kako je utvrdila, jeste nepostojanje adekvatne politike koja će riješiti probleme penzionera.
"Iz ove zemlje je davno odselila i humanost i moral. Mora biti rješenja, Ministarstvo za rad i socijalnu politiku mora se pobrinuti da se status starijih osoba riješi. Mi imamo odličnu saradnju sa Federalnim zavodom za mirovinsko i invalidsko osiguranje, nisu oni odgovorni što je prazan fond, zna se ko ga je ispraznio", naglasila je Sejmenović.
Penzioneri u Hrvatskoj uskoro izlaze na proteste
Ništa bolja situacija u odnosu na BiH nije ni u Hrvatskoj gdje penzioneri, izrevoltirani odnosom vlasti prijete protestima na ulicama, tvrdi predsjednica Sindikata penzionera te zemlje Jasna Petrović.
"Hajdemo priznati da u svim zemljama koje su nastale raspadom Jugoslavije zapravo vlasti ne vole svoje stare. Penzije su vrlo niske, siromaštvo starih osoba je u rastu, a vjerovali ili ne, Hrvatska je zapravo u najgoroj situaciji. Vi u BiH imate 40 posto udjela prosječne penzije u prosječnoj plati, u Srbiji je to 48 posto, u Sloveniji je oko 58 posto, u Crnoj Gori je 54 posto, a u Hrvatskoj je 38 posto. Naše vlade penzionere tretiraju kao suvišne", istakla je Petrović.
Prema njenim riječima, iznos penzije ne znači ništa, jer je osnovno pitanje koliko penzioner dana u mjesecu može živjeti od dobijene penzije.
"Ja sam najavila da ću početi pozivati ljude na ulicu, već smo odradili jednu ulicu kada su bili skupovi za reformu obrazovanja, to su skupovi za demokratiju gdje smo mi kao bake i djedovi podržali naše unuke zato što ih mi sa malim penzijama koje imamo moramo hraniti, pomagati i školovati", istakla je.
Penzioneri su se, kao i drugi društveni slojevi, nadali da će se njihovo stanje poboljšati nakon što je Hrvatska 2013. godine ušla u Evropsku uniju (EU).
"Da, očekivali smo da će biti bolje, jer je krenuo novac iz EU, međutim, trenutno je u Hrvatskoj na vlasti jedna ortodoskna, nemušta desnica koja nije u stanju uopšte organizovati vlast. Tako da i ono što imamo novca su blokirali, moglo bi se desiti da mi, penzioneri, inače tihi i mirni, koji trpimo svašta, izađemo na ulice, a ne skupljamo hranu na pijaci i kopamo za bocama da bi bih prodavali. Nas zanima država koja voli svoje ljude, a ne koja se kiti domoljubljem", poručila je Petrović.
U Italiji penzija oko 600 eura
Za razliku od penzionera u zemalja Balkana, u Italiji je prosječna penzija oko 600 eura i nema kašnjenja u isplaćivanju takvih novčanih naknada.
Predsjednik Sindikata Penzionera Italije Ivan Pedreti istakao je kako se penzionezi u svim zemljama Evropske unije suočavaju sa siromaštvom.
"Za sada nema kašnjenja u isplatama penzija u Italiji, ali je kupovna moć penzionerske populacije opala za 30 posto. Penzioneri se suočavaju sa siromaštvom svuda, u svim zemljama članicama EU i siromaštvo je problem sa kojim smo suočeni svi skupa. Moramo krenuti u borbu za prava populacije penzionera kako bi omogućili dignitet našim penzionerima. Moramo se boriti na planu opštih ljudskih prava, posegnuti za novim metodama adekvatnog penzionog nivoa. Penzioneri sve više postaju značajna društvena kategorija, sve nas je više, naše siromaštvo prijeti posljedicama po društvo, rješenja se moraju iznaći", rekao je Pedreti.
Prema njegovim riječima, sve zemlje EU danas su suočene sa dva velika društvena problema: problemom mladih ljudi i njihove nezaposlenosti i problemom penzionera.
"Moraju se naći nova rješenja za ta dva najdelikatnija pojasa društva. Svrha današnjeg skupa je da se pokrene na širem planu borba za novi status populacije penzionera, da se napravi novi standard života za penzionere. Želimo od EU, koja je stroga i svakim danom nam stavlja ruke u džep, napraviti Evropu koja će biti humanija i njegovati ljudska prava", zaključio je Pedreti.
Komentari