Na boljke od kojih boluje naš društvo nije imuna ni EU. Zato Prijedlog za reformu Pravilnika o visokokvalifikovanim migrantima koji dolaze u EU ima namjeru da podrži evropsku privredu i privlačenje kvalifikovanih i talentovanih ljudi iz cijelog svijeta.
Određena zanimanja i vještine deficitarne su i u Evropskoj uniji. Iako se za sada ne objavljuje spisak tih zanimanja, šturim informacijama Brisel ipak želi da privuče radnu snagu iz zemalja trećeg svijeta. Mamac je brža procedura i integracija u društvo.
EU Blue Card program, usvojen 2009, nije dovoljno privlačan i iskorišten, zaključili su u Komisiji. Ograničavajući uslovi upisa i postojanje paralelnih pravila, uslova i postupaka na nacionalnom nivou ograničavaju upotrebu programa. Komisija je izračunala da je samo 31% visokoobrazovanih useljenika u zemlje OECD-a izabralo je EU kao destinaciju, što znači da su kvalifikovani radnici odabrali druge destinacije koje se ekonomski takmiče s EU.
Revidirani predlog obnavlja postojeća pravila i ima za cilj poboljšanje sposobnosti EU-a da privuče i zadrži vještine državljana iz trećih zemalja.
Između ostalog, prema novim pravilima fakultetski obrazovani doseljenici će se lakše kretati Unijom a imaće i povlastice za članove svojih porodica.
Naravno, namjera evropske porodice je da od svega profitira. Nova Blue Card šema će, prema procjenama, donijeti pozitivan godišnji ekonomski uticaj između 1,4 milijarde eura i 6,2 milijarde eura od dodatnih visokokvalifikovanih radnika koji će doći u EU da se zaposle.
Države članice će ostati odgovorne za odlučivanje o broju državljana trećih zemalja koji će biti prihvaćeni na njihovom teritoriju u potrazi za poslom, te u skladu s Ugovorom.
Velika Britanija, Irska i Danska ne učestvuju u usvajanju ove Direktive i ove zemlje ne podliježu njenoj primjeni.
Komentari