Kako smatra profesor sa Londonske škole za ekonomiju Toni Travers, iako ovakav scenario djeluje nestvarno, na duže staze nije toliko nemoguć, prenosi BBC.
Prekretnica je bio referendum za nezavisnost Škotske 2014. godine koji je doveo do rađanja “londonskog nacionalizma“, a ankete su tada pokazivale da 20 odsto stranovnika Londona podržava odvajanje Londona od ostatka Velike Britanije.
Za stanovnike Londona, ali i drugih građana Britanije, glavni grad je uvijek bio izdvojen, a kako Travers smatra osjećaj separatizma bi se samo uvećao ukoliko dođe do Bregzita.
“Ako izglasamo odlazak iz EU to bi bio događaj, po skali sličan kao i egzekucija Čarlsa I. To bi bilo tako nešto za shvatanje Britanaca kako oni žele da upravljaju sobom. To bi bio jedan nevjerovatan trenutak u istoriji zemlje i u tom trenutku bi svi pomislili da mogu da učine još nešto“, rekao je profesor.
Travers nije jedini koji ima ovakvo viđenje, naime, šef KBL-a Kevin Doran vidi London kao nezavisan grad-državu, smatrajući da do toga može doći do 2035. godine.
“Za 20 do 30 godina London će održati referendum za odlazak iz Velike Britanije“, rekao je Doran.
B92
Komentari