Majke koje doje često se brinu oko tog da li imaju dovoljno mlijeka. Ima li dosta mlijeka? Da li beba efikasno sisa? Dobra vijest je da gotovo svaka majka ima dovoljno mlijeka za svoju bebu, što potvrđuje napredovanje bebe kao i mokre i prljave pelene. Ipak, često se majke pitaju kako mogu povećati količinu mlijeka i da li u tome ishrana može da pomogne.
Starije žene su često pune savjeta o tome šta majka treba da jede i pije da bi bilo više mlijeka za bebu, ali nauka je u toj oblasti prilično suzdržana. - Nema čvrstih dokaza da unošenje neke namirnice može da poveća zalihe mlijeka. Ipak, majka ne može učiniti nikakvu štetu ako sama posluša neki od savjeta da određene namirnice pojača u svojoj ishrani - kaže nutricionista i stručnjak za laktaciju istraživačkog centra bolnice u Memfisu Džindžer Karni.
Piskavica
Veoma česta biljka koja se koristi u suplementima namijenjenim dojiljama poznata po svojim dejstvima na povećanje količine mlijeka. - Postoje teorije da piskavica stimuliše znojenje, a kako su dojke zapravo modifikovane znojne žlijezde, stimulišu se i zalihe i otpuštanje mlijeka. Većina žena koje konzumiraju piskavicu primijeti povećanje količine mlijeka u periodu između 24 i 72 sata od prve doze - kaže Karni. Piskavica se može piti kao čaj, ali i na druge načine.
Ovas
Jeste li nekad pojeli gomilu keksića tokom dojenja? Velike su šanse da su sadržale ovas. U narodu se od davnina ovas smatra važnim za laktaciju. Ipak, postoji vrlo malo naučnih dokaza da je to zaista tačno iako stručnjaci za dojenje pretpostavljaju da povećana količina mlijeka nakon konzumiranja ovsa može biti povezana sa visokim sadržajem gvožđa. Iako ne postoje dokazi da podstiče laktaciju, svakodnevno unošenje ovsa tokom dojenja ne bi bilo ni malo loše.
Morač
Lisnato povrće s korijenom oduvijek se smatra sjajnom namirnicom koja podstiče laktaciju, a neke studije su pokazale malu vezu između konzumacije morača i boljeg dojenja. Morač je često dio čajeva i drugih suplemenata namijenjenih dojiljama, ali takođe se može i spremati kao obrok. Ukusan je pržen, u salatama, pa čak i kao grickalica uz neki ukusan sos. Ipak, da biste uživali u moraču specifičan ukus vam se mora prvo svidjeti.
Pivski kvasac
Konzumiranje pivskog kvasca zarad povećanja količine mlijeka takođe je dio tradicionalne mudrosti i anegdota koje se prepričavaju. Vjerovatno ste čuli da od piva nadolazi mlijeko, a po logici stvari pivski kvasac radi to isto samo bez alkohola. Mnoge majke kažu da im puno pomaže, a svakako je zdrav jer sadrži visok procenat B vitamina i podiže energiju. Zato ne škodi da kupite pivski kvasac u zdravoj hrani i koristite ga u kuvanju ili pak u smutiju.
Spanać
Namirnice bogate gvožđem, poput spanaća, mogu mnogo pomoći u oporavku nakon porođaja. Jedna studija je pokazala da nizak nivo gvožđa u krvi utiče i na količinu mlijeka dojilja tako da ako imate problema sa dojenjem provjerite krvnu sliku. Druge namirnice bogate gvožđem koje se reporučuju su crveno meso, džigerica, pasulj, leblebije i drugo zeleno lisnato porće.
Ipak, najvažnije je zdravo se hraniti tokom dojenja, ne samo radi bebe već i da biste osigurali da vaš organizam bude snažan i zdrav. Ovo uključuje konzumaciju različitih namirnica, poput voća, povrća, zdravih masnoća, žitarica cijelog zrna...
Naravno, da biste imali dovoljno mlijeka najvažnije je bebu često dojite jer se cio proces zasniva na pravilu ponude i potražnje. Kada se dojke često prazne, više mlijeka će se proizvoditi, a bebu treba dojiti na zahtjev.
Komentari