Podijeljena mišljenja evropskih lidera nakon izlaska Britanije iz EU
Foto: Reuters

Jedni razočarani, drugi slave

Podijeljena mišljenja evropskih lidera nakon izlaska Britanije iz EU

Nakon izlaska Britanije iz EU reakcija evropskih zvaničnika stižu u iz dva smjera – većina govori o tužnom danu za Evropu, dok oni sa desnice uglavnom slave.

Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc tako je izjavio da će Unija opstati, ali da mora da se mijenja.

On je, u izjavi austrijskom radiju „Oe1“, rekao da je šokiran i iznenađen ishodom referenduma.

"Kada jedna veća članica želi da izađe iz EU dolazi do velikih promjena. Ishod referenduma je definitivno zemljotres“, naglasio je Kurc. „Mnogo toga će morati da se mijenja, a i tempo i srazmjera tih promjena moraju biti ogromni“, uvjeren je Kurc. 

EU, prema njegovim riječima, mora riješiti svoje ključne probleme, kao što je pitanje migracije. Takođe je neophodna i diskusija o institucijama, poručio je on.

Kurc je apelovao da se smireno radi na reformi EU, dodajući da se ne može isključiti domino efekat na druge zemlje. 

Mađarski premijer Viktor Orban istakao je da odluka Britanije da napusti EU pokazuje da Brisel mora da sluša glas naroda i da pruži valjane odgovore na ključna pitanja kao što je migracija. 

Orban kaže da je pitanje migracije odigralo ključnu ulogu tokom debate u Britaniji uoči referenduma. "Brisel mora da čuje glas naroda, to je najveća lekcija te odluke", poručio je Orban. 

Orban smatra da Britanci nisu zadovoljni politikom koju sprovodi EU po pitanju migrantske krize. 

"Zašto je Mađarska u EU? Mađarska je u EU zato što vjerujemo u snažnu Evropu. Ipak, Evropa je snažna samo ako može da odgovori na velike probleme, kao što je imigracija. EU nije uspjela da na to odgovori", zaključio je Orban. 

Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je da očekuje da ubrzo počnu pregovori o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije. 

Šulc je rekao njemačkoj televiziji ZDF da višegodišnja neizvjesnost "ne bi bila ni u interesu Velike Britanije, ni u interesu Njemačke, Francuske, Italije niti bilo koje druge članice EU". 

"Pretpostavljam da će pregovori o izlasku ubrzo početi", rekao je predsjednik Evropskog parlamenta. 

Francuski predsjednik Fransoa Oland zatražio je hitan sastanak čija će tema biti „budućnost Evrope“. Oland nije javno komentarisao rezultate britanskog referenduma, poslije kojeg će se cijela Evropa suočiti s posledicama. 

Liderka krajnje desnice Marin Le Pen izjavila je ranije da bi u Francuskoj trebalo da bude organizovan sličan referendum o članstvu EU. 

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk ubijeđen je da Evropska unija ima budućnost i poručuje da "ono što nas ne ubije samo nas jača". 

On je upozorio da ne treba imati "histerične reakcije" nakon referenduma i istakao da je Unija odlučna da ostane ujedinjena, prenio je AFP. 

"Danas, u ime 27 lidera, mogu da kažem da smo odlučni da održimo naše jedinstvo kao 27 (država članica)", rekao je Tusk novinarima u Briselu i dodao da je ovo "istorijski trenutak, ali sigurno ne trenutak za histerične reakcije". 

Lider holandske evroskeptične Partije za slobodu Gert Vilders izjavio je da je na Holandiji red da održi referendum o članstvu u EU. 

"Ura za Britance! Sada je red na nas. Vrijeme je za holandski referendum", naveo je Vilders na Tviteru. 

Vilders je obećao da će, ukoliko bude izabran za premijera na izborima u martu u Holandiji, i on pozvati na referendum. 

"Nećemo imati kontrolu nad našom zemljom, parama, sopstvenim granicama, imigracionom politikom. Holandija mora, što je prije moguće, da dobije šansu da se izjasni o članstvu u EU", istakao je Vilders, prenio je Rojters. 

Vilders je poručio da je "vrijeme za novi početak".  Holandski mediji navode da je 54 odsto građana za referendum u Holandiji. 

Njemački vicekancelar i lider Socijaldemokratske partije Zigmar Gabrijel rekao je da je ovo "loš dan za Evropu".

B92

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.