Kako kaže Džon Oksford, profesor virologije i bakteriologije na Univerzitetu Queen Mary u Londonu, 'ne radi se samo o psećoj slini već i o tome što psi čitav život provode gurajući nos u razne prljave zakutke, istražujući izmet drugih pasa koji je pun klica i bakterija svih mogućih vrsta'.
Može li to zaista uzrokovati ozbiljne probleme?
Jedna žena iz Velike Britanije odgovor na to pitanje otkrila je na teži način. Nakon što je od svojeg psa pokupila infekciju, završila je u bolnici zbog višestrukog otkazivanja organa.
Priča o njenom 'poljupcu smrti' počela je kad je primijetila poremećaj u govoru nakon čega je nazvala ljekara. Kad je Hitna pomoć stigla, našli su je onesviještenu u naslonjaču i hitno je prebacili u bolnicu. Osim nesvjestice i glavobolje, nije imala nikakvih drugih simptoma.
U sljedećim je danima počela patiti od jakih glavobolja, proliva, groznice i zastoj bubrega. Ubrzo joj je počela otkazivati i jetra, nakon čega su ljekari ustanovili da pati od teške sepse odnosno trovanja krvi.
Analize krvi ustanovile su infekciju bakterijom Capnocytophaga canimorsus. Iako rijetko, ova se bakterija može naći u slini pasa i mačaka. Kako žena nije imala nikakav ugriz ili ogrebotinu, ljekarari su zaključili da se zarazila dopuštajući svome psu da je liže po licu.
Teško stanje ove pacijentkinje vjerovatno je dodatno otežala činjenica da ima više od 70 godina, no i puno mlađi ljudi trebali bi biti oprezni. Gospođa je provela dvije nedjelje na intenzivnoj njezi, a infekcija je na kraju riješena tretmanom jakih antibiotika.
Jutarnji.hr
Komentari