Kako da jedete tjesteninu, a pritom mršavite
Ilustracija

Studija

Kako da jedete tjesteninu, a pritom mršavite

Špagete karbonara ili vrući hljeb sa sirom vjerovatno nisu jela koja jedete dok ste na dijeti. Međutim, ako ste ljubitelj tjestenina, postoji način da ih jedete, a da se ne ugojite.

Štaviše, nedavna studija pokazala je da osobe koje svakodnevno (ali umjereno) jedu tjestenine, mršave brže i trajnije od onih koji ih izbjegavaju. 

Ključ je u umjerenosti, ali i pravilnom odabiru tjestenine. 

Predstavljamo vam neke načine da uključite ugljene hidrate u svoju ishranu, a da pritom ne sabotirate dijetu.

Nemojte jesti previše rafinisanih ugljenih hidrata

Obradom zrna žitarice, skida se vlaknasti spoljni omotač, a ostavlja samo skrob iz njegovog središta. To znači da su zrnu oduzeti svi minerali, vlakna i vitamini i da jedući bijele hljebove i tjestnine, zapravo unosite nutritivno siromašnu hranu. 

Namirnice od “bijelog” brašna brzo se vare, što znači da njihovi molekuli šećera brže završavaju u krvotoku i izazivaju nagli skok glukoze. 

Kako bi tijelo spustilo nivo šećera u krvi, otpušta hormon insulin, koji gura šećere u vaše ćelije, a višak skladišti kao masnoće. 

Nakon toga nivo šećera u krvi naglo pada, što znači da ćete iznenada osjetiti pad energije, nedostatak koncentracije, mrzovolju i promjenu raspoloženja. 

Ako ponovo posegnete za “brzim rješenjem” u vidu prerađenih žitarica, slatkiša, samo ćete ponoviti ovaj ciklus, a vaše tijelo neće dobiti nikakve hranljive materije.

Birajte nerafinisane ugljene hidrate

Međutim, integralne žitarice su druga priča. One u sebi sadrže vitamine, minerale i vlakna, koja usporavaju razlaganje ugljenih hidrata i brzinu kojom šećer dospijeva u krvotok. 

Nerafinisani ugljeni hidrati su mahunarke, heljda, proso, ovas, integralni pirinač, skrobasto povrće poput bundeve, šargarepe, krompira i integralne pšenice (uključujući i prerađevine u vidu integralnih tjestenina i hljeba) kao i voće. 

Zahvaljujući ovim namirnicama nema naglih skokova i padova nivoa šećera u krvi, pa se vaše raspoloženje i apetit drže u normali.

Ne pretjerujte

Tjestenina ili hljeb treba da čine četvrtinu vašeg tanjira.

Kuvajte pastu “al dente”

Kada tjesteninu kuvate “al dente” odnosno, izbjegavate prekuvavanje, ona se sporije vari, što znači da šećer još sporije odlazi u krv.

b92

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.